24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rekompensaty za błędy medyczne będą wyższe?

Jeśli pacjent zginie, rodzina może liczyć na 300 tys. zł

Ministerstwo zdrowia przygotowuje zmiany w rekompensatach dla pacjentów, którzy byli źle leczeni. Póki co urzędnicy nieskutecznie zmienili obecny system wypłat za błędy medyczne. O szczegółach informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Od 1,5 do 300 tys. zł – na takie odszkodowania będą mogły liczyć ofiary zdarzeń medycznych. Projekt jest już przygotowywany, ale wciąż leży w resortowej zamrażarce.

Jeśli pacjent dozna uszczerbku na zdrowiu podczas pobytu w szpitalu, będzie miał prawo do walki o odszkodowanie – nawet jeśli nie jest to następstwem błędu medycznego.

Pieniądze będą wypłacane z nowo utworzonego funduszu wypadkowego, który w pierwszym roku ma dysponować kwotą rzędu 400-500 mln zł.

Czytaj także: Minister chce, żeby pacjenci dopłacali do leczenia

O prawie do otrzymania rekompensaty będą decydować specjalnie przeszkoleni orzecznicy, którzy najpewniej będą lekarzami. Specjaliści zasiądą w specjalnej komisji. Rekompensata będzie proporcjonalna do stopnia uszczerbku na zdrowiu. W przypadku śmierci pacjenta, jego rodzina mogłaby liczyć na 300 tys. zł.

W całej Polsce ma powstać 16 komisji orzeczniczych, które będą działać przy oddziałach NFZ, a po jego likwidacji przy ministrze zdrowia i wojewódzkich urzędach zdrowia.

(„Dziennik Gazeta Prawna”)

choroba

szpital

szpitale

pacjenci

zdrowie

resort zdrowia

Redakcja 24 godziny
date_range 20 kwietnia 2017 schedule 20:35