24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Reforma edukacji: wniosek o referendum do komisji

Co z nauczycielami?

Obywatelski wniosek o referendum ws. reformy edukacji został skierowany do komisji sejmowej. Decyzja zapadła na czwartkowym posiedzeniu Sejmu. „Za” było 441 posłów.

Wniosek można było odrzucić lub skierować go do sejmowej komisji ustawodawczej. Za drugą opcją głosowało 441 posłów, nikt było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

O skierowanie wniosku obywatelskiego do Komisji Ustawodawczej zabiegał PiS. Pozostałe kluby chciały przeprowadzenia referendum ws. reformy edukacji, czego Polacy domagali się, podpisując wniosek.

Posłowie PO przypominali, że w kampanii wyborczej PiS obiecywało, że będzie słuchać Polaków, zwłaszcza jeśli chodzi o referenda. 

Oglądaj także: „Tu i teraz”. Szef ZNP o referendum ws. reformy edukacji

Pomysł na przeprowadzenie zbiórki pod wnioskiem o referendum ws. reformy oświaty wyszedł od Związku Nauczycielstwa Polskiego pod koniec stycznia. W skład komitetu referendalnego, który zajmował się m.in. zbieraniem podpisów weszli przedstawiciele partii politycznych (PO, Nowoczesnej, PSL, Razem), stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, m.in. ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji”, koalicji „Nie dla chaosu w szkole”, Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej i OPZZ.

910 tys. podpisów

Pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zebrano ponad 910 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Złożono go w Sejmie 20 kwietnia.

 Do złożenia obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum należy zebrać co najmniej 500 tys. podpisów. Uchwałę w sprawie referendum Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj także: Ogólnopolski strajk nauczycieli. ZNP mówi STOP reformie edukacji

Zgodnie z założeniami reformy przygotowanej przez rząd w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Tym samym gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

(pap.pl, „24 godziny”)

sejm

edukacja

referendum

reforma edukacji

ZNP

komisja sejmowa

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 20:06