24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Referendum ws. reformy edukacji coraz bliżej?

Zebrano ponad 910,5 tys. podpisów

Reforma systemu edukacji budzi ogromne emocje. Pod obywatelskim wnioskiem o referendum w tej sprawie zebrano już ponad 910 tys. podpisów – poinformowali w czwartek przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związek złożył dokument w Sejmie.

Pytanie, które ZNP chce zadać w referendum brzmi: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”.

– Zebraliśmy ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum szkolnego. Dokładnie: 910 558 – podał w czwartek Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który podkreślił, że „w zbiórkę zaangażowali się obywatele i obywatelki”.

Po konferencji w Sejmie komitet referendalny spotkał się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Czytaj także: Prezes ZNP o reformie edukacji: nie można straszyć dzieci szkołą

Pomysł na przeprowadzenie zbiórki pod wnioskiem o referendum ws. reformy oświaty wyszedł od Związku Nauczycielstwa Polskiego pod koniec stycznia. W skład komitetu referendalnego, który zajmował się m.in. zbieraniem podpisów weszli przedstawiciele partii politycznych (PO, Nowoczesnej, PSL, Razem), stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, m.in. ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji”, koalicji „Nie dla chaosu w szkole”, Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej i OPZZ.

Do złożenia obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum należy zebrać co najmniej 500 tys. podpisów. Uchwałę w sprawie referendum Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj także: Ogólnopolski strajk nauczycieli. ZNP mówi STOP reformie edukacji

Zgodnie z założeniami reformy przygotowanej przez rząd w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Tym samym gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

(pap.pl, „24 godziny”)

sejm

referendum

sławomir broniarz

reforma edukacji

ZNP

oświata

Redakcja 24 godziny
date_range 20 kwietnia 2017 schedule 21:14

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53