24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Raty kredytów mogą wkrótce wzrosnąć

Ile zapłaci klient?

Podwyżka stóp procentowych to dla klientów banków, szczególnie tych z kredytem hipotecznym, poważny wzrost wysokości rat. Zdaniem ekspertów kredytobiorcy sięgną głębiej do portfeli pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Wkrótce mogą wzrosnąć raty kredytów. Ile zapłaci klient? – To wszystko zależy od oprocentowania rynku, to znaczy pieniądza na rynku międzybankowym. Ale na pewno zapłaci całą inflację plus marżę banku, bo bank musi przecież na tym zarabiać – wyjaśnia ekonomista dr Andrzej Polaczkiewicz.

Na razie w przypadku kredytów konsumpcyjnych kwoty nie powinny być duże. Ale będzie jeszcze drożej, jeśli wzrosną stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej.

Scenariuszy jest kilka. W tym optymistycznym dla przykładowego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł półprocentowa podwyżka skończyłaby się wzrostem miesięcznej raty o 150 zł. W pesymistycznym, trzyprocentowa oznaczałaby ratę wyższą o prawie 1 tys. zł.

Czytaj także: Inflacja nabiera tempa, a ceny idą w górę

Mimo obaw wielu ekspertów, rząd uspokaja i odsyła do NBP. – an prezes podejmował w tym zakresie takie deklaracje i, o ile mi wiadomo, pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie – mówi Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Ewentualna decyzja prezesa NBP, który stoi na czele Rady Polityki Pieniężnej, będzie uzależniona od wciąż rosnącej inflacji. – Będzie się raczej przyglądać, jak inflacja ukształtuje się w kolejnych kwartałach i ewentualnie wtedy zareaguje – przewiduje Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych, PKO BP.

Zdaniem ekspertów kredytobiorcy sięgną głębiej do portfeli pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

(„24 godziny”)

rata

biznes

finanse

ekonomia

kredyt

rada polityki pieniężnej

Redakcja 24 godziny
date_range 11 kwietnia 2017 schedule 21:37
Premier lata CASĄ, a podatnicy płacą
Loty za ponad 2 mln zł

„Podniebna taksówka” premier Beaty Szydło kosztowała podatników już ponad 2 mln zł – wyliczył „Super Express”. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przerywa milczenie i odpowiada na interpelację posłów Platformy Obywatelskiej, którzy wystosowali pisemne zapytanie o to, ile podróży do tej pory odbyła Beata Szydło wojskową CASĄ.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 kwietnia 2017 schedule 14:34