24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Przytuliła córeczkę zaledwie raz i zapadła w śpiączkę

Katarzyna Przygoda walczy o odzyskanie zdrowia

Ta akcja poruszyła niemal pół Bydgoszczy. Biegi charytatywne, koncerty i zbiórki – wszystko po to, by zebrać pieniądze niezbędne do obudzenia 34-letniej Katarzyny Przygody. Kobieta w wyniku komplikacji po porodzie zapadła w śpiączkę. Równo rok później, dzięki ciągłej rehabilitacji, zaczęła robić postępy. To jednak nadal za mało, by mogła przytulić swoją córkę Julię.

Prokurator Maciej Przygoda i jego żona – doktor chemii na uniwersytecie w Bydgoszczy, była mistrzyni Polski w akrobatyce sportowej – wiedli szczęśliwe, aktywne życie.

Pani Kasia zaszła w końcu w upragnioną ciążę. Dokładnie rok temu kobieta urodziła w bydgoskim szpitalu zdrową córeczkę – Julkę. Szczęście całej rodziny trwało jednak zaledwie kilka godzin, podczas których młoda mama zdążyła przytulić swoje dziecko jeden, jedyny raz. Pojawiło się nowe życie, jednak inne przygasło.

Czytaj także: Cudowne przebudzenie w toruńskim ośrodku

– Wkrótce po porodzie żona zaczęła uskarżać się na silne bóle, które nie ustępowały – mówi Michał Przygoda, mąż pani Kasi. – Doszło do krwotoku, lekarze zadecydowali o kolejnej operacji, podczas której miało miejsce zatrzymanie krążenia – dodał.

„ Kasia się obudzi i Julka będzie miała mamę”

Katarzyna Przygoda była reanimowana przez godzinę. Okazało się, że przez niedotlenienie mózgu, kobieta zapadła w śpiączkę, w której pozostaje po dziś dzień. Rodzina nie popadła jednak w czarną rozpacz, mimo ogromnej tragedii, która na nich spadła. Rozpoczęła się mozolna walka o każdy gest, uśmiech i oddech. Pomagają w tym specjaliści od rehabilitacji, logopedzi i lekarze innych specjalizacji. Rodzina nie szczędzi środków na zakup leków, środków higienicznych i wizyty u specjalistów. Niestety, miesięczny koszt leczenia osoby w śpiączce to nawet 8 tys. złotych.

Jak pomóc Katarzynie Przygodzie?

– Zawsze, kiedy przychodzą chwile zwątpienia, patrzę na Julkę. Jej uśmiech sprawia, że wiem, że muszę walczyć o nią i o Kasię. I wiem, że wygram tę walkę. Kasia się obudzi i Julka będzie miała mamę – mówi Maciej Przygoda.

– Zbieramy pieniądze na pomoc Kasi w każdy możliwy sposób – mówi Hanna Kowalik matka chorej kobiety. W akcję „Budzimy Kasię” zaangażowało się mnóstwo bydgoszczan. Odbyły się już trzy biegi charytatywne, koncert i aukcja prac plastycznych na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, gdzie pani Kasia prowadziła zajęcia. Pieniądze są zbierane również poprzez portal zrzutka.pl.

Czytaj także: W Olsztynie rusza „Budzik” dla dorosłych

– Żona ćwiczy przełykanie i oddech, coraz lepiej reaguje na bodźce - zapach, dźwięk, dotyk – wylicza mąż. – To drobne, ale ważne kroki, my jednak czekamy na przełom w poprawie zdrowia Kasi – dodaje.

Nadzieje dają nowatorskie operacje wszczepienia stymulatora mózgu, które przeprowadzają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, jednak specjaliście radzą rodzinie pani Kasi jeszcze poczekać. – Liczę na to, że kiedyś wrócę z wnuczką do domu, a Kasia, na pytanie „jak się czujesz?” odpowie mi: „Dziękuję, bardzo dobrze” – marzy mama pogrążonej w śpiączce Katarzyny Przygody.

(„24 godziny”)


 


 

śpiączka

choroba

Katarzyna Przygoda

zbiórka

zdrowie

Redakcja 24 godziny
date_range 11 kwietnia 2017 schedule 21:34
W Polsce zabraknie pielęgniarek
Nawet 80 tysięcy

Z danych Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że za niecałe pięć lat, aż 80 tysięcy pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Niestety obecnie są marne szanse, żeby te braki uzupełnić. Do pracy zniechęcają przede wszystkim niskie zarobki.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 maja 2017 schedule 20:19