24h online
Przymusowe deportacje wg posłanki PiS źródło: Wikipedia/Adrian Grycuk

Przymusowe deportacje wg posłanki PiS

Burza wokół słów Beaty Mateusiak-Pieluchy

Osoby wyznania prawosławnego, muzułmanie, czy ateiści powinni oficjalnie oświadczyć, że respektują polską konstytucję i wartości ważne dla Polski. A jeśli tego nie zrobią - powinni zostać wydaleni z Polski. Kontrowersyjny pomysł posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy opisuje „Super Express”.

W swoim najnowszym tekście opublikowanym na łamach portalu wpolityce.pl posłanka Beata Mateusiak-Pielucha pisze m.in.: „oczywiście uznaję za obowiązek katolika pomaganie potrzebującemu, muzułmaninowi czy prawosławnemu. Równocześnie jednak, jeżeli chcą mieszkać w Polsce i pracować obok mnie, mam prawo spytać ich o poglądy, przekonania i nastawienie do wartości, które w Polsce uznajemy za ważne”.

Na samym pytaniu jednak się nie kończy.

„Wolni w swoim myśleniu i działaniu powinniśmy żądać od mieszkających i pracujących w Polsce cudzoziemców legalizowania pobytu i stworzyć skuteczniejszy mechanizm bezwzględnego egzekwowania tego obowiązku przez państwowe służby. Ale także, powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji” - napisała posłanka.

Co stanowi prawo?

W artykule 53. konstytucji czytamy jednak: „Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania”.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję internautów. Na Facebooku powstało nawet wydarzenie „Lista pasażerów pierwszej deportacji Beaty Mateusiak” - w piątek rano udział zadeklarowało ponad 13 tys. osób.

(se.pl)

pis

sejm

polityka

Beata Mateusiak-Pielucha

Redakcja 24 godziny
date_range 18 listopada 2016 schedule 09:40
Politycy o uczczeniu… 100. rocznicy objawień fatimskich
Czy miały wpływ na losy Polski?

Sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu przyjęła projekt uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy objawień fatimskich. Nie wszyscy doznali wystarczającej iluminacji – były też bowiem głosy krytyczne – ale w głosowaniu straciły na wadze. Projekt przeszedł i tylko gdzieś w powietrzu zastygło pytanie: czy sejmowa uchwała może sankcjonować cuda? Katolicka mądrość podpowiada: nie chodzi o cuda, a o wpływ objawień na historię.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 marca 2017 schedule 16:41