24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Przymrozki wyrządziły ogromne szkody

Apel o pomoc do ministra rolnictwa

Sadownicy wraz z plantatorami apelują do ministra rolnictwa o wdrożenie mechanizmów pomocowych. Wszystko przez mrozy, które w ostatnim czasie nawiedziły Polskę i wyrządziły spore zniszczenia.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej nadesłał dwa pisma ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela – czytamy na stronie wprost.pl.

Pierwsze z pism dotyczy strat jakie wyrządziły przymrozki z 16 i 17 kwietnia na terenie całego kraju. W ich wyniku ucierpiały rejony sadownicze, zniszczenia odnotowano „niemalże we wszystkich gatunkach upraw ogrodniczych”.

Dokument zawiera w sobie apel o „szybką reakcję i uruchomienie mechanizmów pomocowych”.

Czytaj także: Jan Szyszko brał udział w wyjątkowo brutalnym polowaniu

Autorem pism jest Mirosław Maliszewski, prezes Zarządu Głównego ZSRP, a także poseł PSL. Zwrócił on uwagę m. in. na fakt, że wiele gospodarstw straciło całe plantacje i grozi im bankructwo.

Drugie z wysłanych do ministerstwa rolnictwa pism dotyczy ubezpieczeń upraw. Mirosław Maliszewski stwierdził, że ubezpieczyciele odmówili sadownikom ubezpieczenia upraw „tłumacząc się brakiem podstaw prawnych i dokładnych wytycznych”. Miało to nastąpić w pierwszej połowie kwietnia, kiedy wystąpiły przymrozki. Maliszewski podkreślił, że w przypadku upraw obowiązuje dwutygodniowy okres karencji.

(„24 godziny”)

ministerstwo rolnictwa

krzysztof jurgiel

sadownicy

przymrozki

plantatorzy

pogoda

Redakcja 24 godziny
date_range 19 kwietnia 2017 schedule 21:47