24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Przymrozki wyrządziły ogromne szkody

Apel o pomoc do ministra rolnictwa

Sadownicy wraz z plantatorami apelują do ministra rolnictwa o wdrożenie mechanizmów pomocowych. Wszystko przez mrozy, które w ostatnim czasie nawiedziły Polskę i wyrządziły spore zniszczenia.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej nadesłał dwa pisma ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela – czytamy na stronie wprost.pl.

Pierwsze z pism dotyczy strat jakie wyrządziły przymrozki z 16 i 17 kwietnia na terenie całego kraju. W ich wyniku ucierpiały rejony sadownicze, zniszczenia odnotowano „niemalże we wszystkich gatunkach upraw ogrodniczych”.

Dokument zawiera w sobie apel o „szybką reakcję i uruchomienie mechanizmów pomocowych”.

Czytaj także: Jan Szyszko brał udział w wyjątkowo brutalnym polowaniu

Autorem pism jest Mirosław Maliszewski, prezes Zarządu Głównego ZSRP, a także poseł PSL. Zwrócił on uwagę m. in. na fakt, że wiele gospodarstw straciło całe plantacje i grozi im bankructwo.

Drugie z wysłanych do ministerstwa rolnictwa pism dotyczy ubezpieczeń upraw. Mirosław Maliszewski stwierdził, że ubezpieczyciele odmówili sadownikom ubezpieczenia upraw „tłumacząc się brakiem podstaw prawnych i dokładnych wytycznych”. Miało to nastąpić w pierwszej połowie kwietnia, kiedy wystąpiły przymrozki. Maliszewski podkreślił, że w przypadku upraw obowiązuje dwutygodniowy okres karencji.

(„24 godziny”)

ministerstwo rolnictwa

krzysztof jurgiel

sadownicy

przymrozki

plantatorzy

pogoda

Redakcja 24 godziny
date_range 19 kwietnia 2017 schedule 21:47

Wysoka temperatura to powód do uciechy dla wszystkich, którzy wybierają się na urlop. Trzeba jednak pamiętać, że fala upałów, zwłaszcza ta przychodząca znienacka, może być bardzo niebezpieczna. Rekordowe temperatury paraliżują nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale też wiele instytucji.

Redakcja 24 godziny
date_range 21 czerwca 2017 schedule 13:09