24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Przetasowania wśród najbogatszych. Kto zdetronizował Billa Gatesa?

W Polsce bez zmian

Nieoczekiwana zmiana miejsc na szczycie finansowej piramidy świata. Bill Gates – właściciel komputerowego imperium Microsoft – nie jest już najbogatszym człowiekiem na Ziemi.

Jak informuje magazyn „Forbes”, Gatesa wyprzedził założyciel sklepu internetowego Amazon i entuzjasta lotów w kosmos Jeff Bezos, którego majątek oszacowano na prawie 91 miliardów dolarów czyli ponad 330 miliardów złotych. To tyle co produkt krajowy brutto takiego kraju jak Słowacja i prawie tyle, ile Polska dostała z Unii Europejskiej w całym 2016 roku.

Drugi jest Gates, który zgromadził nieco ponad 90 miliardów dolarów. Na trzecim miejscu znalazł się Amancio Ortega, właściciel konsorcjum odzieżowego i założyciel sieci ZARA, z kwotą ponad 82 miliardy dolarów.

Czytaj także: Światowy majątek w kieszeni garstki ludzi

Na miejscu czwartym legendarny inwestor giełdowy, zwany „wyrocznią” Warren Buffett, który zarobił prawie 75 miliardów dolarów.

Najbogatsza piątkę zamyka założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, którego bogactwo oszacowano na 71 miliardów dolarów.

W Polsce bez zmian

Na liście najbogatszych Polaków niezmiennie plasuje się rodzina Kulczyków. Majątek rodzeństwa wycenia są na ponad 14 miliardów złotych, czyli ponad 20 razy mniej niż uzbierał Bezos. Na drugim miejscu znajduje się biznesmen i kierowca rajdowy Michał Sołowow (12 miliardów złotych), a podium zamyka Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem przekraczającym 10 miliardów złotych.

(„24 godziny”)

najbogatsi

facebook

bill gates

amazon

forbes

microsoft

Redakcja 24 godziny
date_range 28 lipca 2017 schedule 20:55