24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Przeszczep szpiku: to nic nie boli, a można uratować życie

Sprawdź, jak zostać dawcą

– Osoby, które się deklarują, żeby być dawcami, to jest elita. Z reguły świadomi. To są fantastyczni, wspaniali młodzi ludzie – mówiła w programie „Tu i teraz” w Nowa TV Monika Sankowska, przewodnicząca Rady Fundacji Przeciwko Leukemii. Niedawno obchodziliśmy 20. rocznicę pierwszego przeszczepu szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego w Polsce.

19 lutego 1997 roku w Polsce dokonano pierwszego przeszczepu szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Dziś rocznie wykonuje się 400 takich zabiegów rocznie. Na temat tego, jak zmieniła się sytuacja od tego czasu rozmawiali goście programu „Tu i teraz”.

O trudnych początkach w transplantacji szpiku mówiła Monika Sankowska, przewodnicząca Rady Fundacji Przeciwko Leukemii, która brała udział w pionierskim przeszczepie. – Sytuacja wyglądała tak, że każdy pacjent, który miał rozpoznaną białaczkę w zasadzie miał wyrok śmierci, bo to w owym czasie była choroba śmiertelna, a to choroba, którą można leczyć skutecznie. Często jedynym lekiem, którym jest przeszczep. I tak jest do dzisiaj – przypomniała.

Dwa lata temu przeszczep szpiku przeszedł Krzysztof Włostowski, operator. – Bezpośrednio po przeszczepie było bardzo ciężko. Ta chemia, która przygotowuje pacjenta do przeszczepienia komórek jest na tyle silna, że lekarze podają morfinę, żeby można było to znieść – mówił. Jak dodał, stara się jednak być jak najbardziej aktywny. – Jeżdżę na rowerze, w tym roku byłem na nartach – wyliczał.

Czytaj także: „NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE”. KAJTEK WYGRAŁ Z CHOROBĄ

Sankowska podkreśliła, że po przeszczepie o tyle łatwiej wrócić pacjentowi do zdrowia, że nie bierze się leków immunosupresyjnych, tak jak w przypadku przeszczepów narządowych. – To jest jedyne lekarstwo, które może dać drugi człowiek – podkreślała.

Goście podkreślali również, jak ważne jest rejestrowanie się jako dawca. Najchętniej rekrutowane są osoby pomiędzy 18., a 35. rokiem życia. Muszą być zdrowe, bez historii nowotworowej. Więcej szczegółów na stronie poltransplant.org.pl.

(„Tu i teraz”)

przeszczep

białaczka

Tu i teraz

szpik

Redakcja 24 godziny
date_range 2 marca 2017 schedule 09:44
„Zgłaszają się do nas nauczyciele, którzy tracą pracę”
1 września nie wszyscy wrócą do szkoły

– Jeżeli nauczyciel będzie chciał dopełnić swój podstawowy etat, który ma w innej szkole, będzie potrzebna zgoda dyrektora. Obawiam się, że o tę zgodę nie będzie łatwo – ocenił w Nowa TV Artur Sierawski, nauczyciel historii, inicjatywa „Nie dla chaosu w szkole”. Chaos rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy minister Anna Zalewska ogłosiła plan swojej reformy z którego tak naprawdę nic nie wynikało – dodał nauczyciel.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 09:03