24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Protest sędziów. Mówią „nie” planowanej reformie

Odłożyli togi na pół godziny

W czwartkowe południe sędziowie w całym kraju zaprotestowali i przez pół godziny przerwali pracę. Udali się na spotkania, by zademonstrować sprzeciw wobec reformy sądownictwa, którą planuje rząd, a która jest procedowana w parlamencie.

Protest odbywał się nieoficjalnie, ponieważ sędziowie nie mają prawa do strajku. 20 marca w całym kraju sędziowie porzucili swoje obowiązki na 30 minut, by w tym czasie z zespołach zajmować się „utworzeniem forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego”.

Tzw. protest został zaplanowany pod koniec marca. Wówczas sędziowie sądów apelacyjnych i okręgowych, którzy spotkali się w Warszawie, dyskutowali o planach władzy, dotyczących zmian przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W tej chwili projekty są procedowane w Sejmie.

Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zdaniem środowiska uderza w sądownictwo poprzez upolitycznienie go i naruszenie niezależności sądów.

Czytaj także: Rząd przyjął projekt noweli o KRS

Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało do protestujących list, w którym zwróciło się z prośbą o to, by nie zaszkodzili oni obywatelom. Wiceminister Łukasz Plebiak zwrócił uwagę, że niektórzy przyjeżdżają do sądu z daleka. „Taki wyjazd łączy się ze znacznymi utrudnieniami w pracy i w życiu rodzinnym. Nie może zabraknąć wobec tych ludzi empatii. Lekceważenie ich nie służy odbudowie autorytetu sądów i samych sędziów” – podkreślał.

(SE.pl, tvn24.pl)

protest

reforma

Krajowa Rada Sądownictwa

sąd

toga

Redakcja 24 godziny
date_range 20 kwietnia 2017 schedule 20:36