24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Protest przeciwko rewolucji w oświacie

Jej przeciwnicy wyjdą na ulice

Nie wszyscy uważają, że propozycje zmian w oświacie - proponowane przez minister Annę Zalewską - przyniosą pozytywne rezultaty. 19 listopada w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja „NIE dla chaosu w szkole”. Swój sprzeciw wyrażą rodzice, nauczyciele i samorządowcy.

Zgodnie z założeniami reformy przygotowanej przez rząd w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Tym samym gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

Choć o gimnazjach zwykło mówić się w negatywnym świetle, bo jak w soczewce skupiały wszystkie problemy polskiej młodzieży. Eksperci są zdania, że nie należy ich od razu likwidować. Poziom nauczania jest bowiem w Polsce wysoki. Nasi gimnazjaliści osiągają jedne z najwyższych wyników na świecie w tzw. testach umiejętności PISA. - Przyjeżdżają do nas eksperci z całego świata i pytają, jak wy to robicie, że wasza młodzież osiąga tak wysokie wyniki – mówi Magdalena Kaszulanis ze Związku Nauczycieli Polskich.

Związkowcy przekonują, że dzieci nie mogą być królikami doświadczalnymi polityków. Bo efekt takich doświadczeń w przyszłości odbije się czkawką. Jednak minister edukacji Anna Zalewska zdania jednak nie zmieni. - Ustawa za moment trafi do parlamentu. Ja za nią odpowiadam i to dobra przemyślana reforma, która zauważa każdy element edukacji – przekonuje minister Zalewska, nie tłumacząc przy tym, ilu nauczycieli może stracić pracę i jak będzie wyglądał proces reorganizacji placówek. - Niepewność ogromna, jestem zdezorientowana nie wiem co robić, nie ma żadnych wytycznych. Nauczycielom obiecuje się, że nikt ich nie zwolni, ale ja w to nie wierze – Edyta Zaremba, polonistka.

(„24 godziny”)

uczniowie

szkoła

edukacja

nauczyciele

Anna Zalewska

gimnazja

Redakcja 24 godziny
date_range 17 listopada 2016 schedule 19:39