24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Prezydent: zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Duda spotkał z pierwszą prezes SN

Andrzej Duda w poniedziałkowe przedpołudnie zaskoczył wystąpieniem, w którym oświadczył, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ustawy przyjęły wcześniej Sejm i Senat. Od kilku dni w całej Polsce organizowane były manifestacje w obronie sądów.

Podczas krótkiego wystąpienia prezydent mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym. – Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN – podkreślał. – Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane – powiedział prezydent.

Czytaj także: Protesty w całej Polsce. Co postanowi Andrzej Duda?

Andrzej Duda przyznał, że polski wymiar sprawiedliwości powinien z całą pewnością zostać zreformowany i to zarówno pod względami proceduralnymi jak i etycznymi. Dlatego też ostatni czas poświęcił na rozmowy z prawnikami i ekspertami. – Zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa – podkreślał.

Prezydent zaapelował przy okazji o „rozwagę i spokój (…) zarówno do tych, którzy w Polsce stanowią prawo, zarówno do tych, którzy mają dzisiaj większość parlamentarną, jak i do polityków opozycji” . Zwrócił też uwagę, że kraj targany niepokojami i polityczną wojną nie może się normalnie rozwijać.

Czytaj także: Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym

W poniedziałek prezydent spotkał się także z pierwszą prezes Sadu Najwyższego, a następnie z Krajową Radą Sądownictwa.

(pap.pl)

weto

sejm

senat

reforma sądownictwa

prezydent

KRS

Andrzej Duda

sąd najwyższy

Redakcja 24 godziny
date_range 24 lipca 2017 schedule 19:59