24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Prezydent skierował do TK ustawę o zgromadzeniach

Pierwszy taki krok Andrzeja Dudy

Ustawa o zgromadzeniach została skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego – poinformował w czwartek Marek Magierowski. Szef biura prasowego kancelarii prezydenta dodał, że ma on trzy główne zarzuty do ustawy.

Andrzej Duda wielokrotnie wyrażał wątpliwości co do zapisów tej ustawy – podkreślił Marek Magierowski. Jak sprecyzował, prezydenta niepokoją trzy kwestie. – Pierwsza z nich dotyczy różnicowania statusu zgromadzeń publicznych, przy zastosowaniu elementu konstrukcyjnego nieprzewidzianego na gruncie konstytucyjnym – powiedział. Chodzi tu o tzw. zgromadzenia cykliczne.

Prawo nie może działać wstecz

„Wątpliwości Prezydenta budzi również wyłączenie możliwości zaskarżenia przez organizatora zgromadzenia zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzeń. Prezydent Andrzej Duda kwestionuje także artykuł ustawy o zakazie odbycia zgromadzeń nakazując stosowanie nowoustanowionych przepisów do zdarzeń, które miały miejsce przed ich wejściem w życie” – czytamy na stronie prezydent.pl.

Na oficjalnej stronie prezydenta podkreślono także, że według Andrzeja Dudy „wolność zgromadzeń stanowi konieczny element demokracji i warunkuje korzystanie z innych wolności i praw człowieka związanych ze sferą życia publicznego” .

Zaznaczono przy tym, że zaskarżone przepisy ustawy z dnia 13 grudnia 2016 r. mogą naruszać zasadę równości, dlatego że „różnicują sytuację prawną podmiotów podobnych na podstawie kryterium, które nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia”.

To pierwszy raz, gdy prezydent zdecydował się na skierowanie jakiejkolwiek uchwalonej przez rząd ustawy do Trybunału. Kilka dni temu zmieniły się władze tej instytucji. Wieloletniego prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego zastąpiła Julia Przyłębska.

Nowelizacja ustawy była krytykowana przez wiele środowisk, które domagały się od prezydenta Andrzeja Dudy jej zawetowania.

(pap.pl, prezydent.pl)

nowelizacja

weto

ustawa o zgromadzeniach

prezydent

ustawa

polityka

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 29 grudnia 2016 schedule 20:42