24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Prezydent podpisał ustawę o pigułce „dzień po”

Teraz będzie dostępna tylko na receptę

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przewiduje ona m.in. dostęp do niestandardowych terapii oraz wprowadzenie recept na tabletki ellaOne (tzw. pigułki „dzień po”).

Nowe prawo utrudnia także dostęp do hormonalnych środków antykoncepcyjnych i antykoncepcji awaryjnej. Pigułkę „dzień po” będzie można kupić w aptece tylko na receptę, po wcześniejszej wizycie lekarskiej. Do tej pory była dostępna bez recepty dla osób po 16 roku życia. Minister Zdrowia nowe prawo uzasadnił nadużywaniami leku przez Polki.

Czytaj także: Pigułka „dzień po" tylko na receptę

Nowe zapisy w ustawie sprawią, że dostęp do niestandardowej terapii dla pacjentów w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia będzie łatwiejszy. Oznacza to, że NFZ może finansować terapie ratunkowe, rzadkimi, ale dostępnymi na polskim rynku lekami. Pacjenci, którzy potrzebują takiego leczenia, będą musieli wcześniej otrzymać na nie zgodę od Ministerstwa Zdrowia.

(„24 godziny”)

lekarz

tabletki

ciąża

recepty

ellaOne

antykoncepcja

tabletka dzień po

zdrowie

Redakcja 24 godziny
date_range 24 czerwca 2017 schedule 16:20
NIK krytykuje pakiet onkologiczny
Resort zdrowia wprowadził korekty

Jak wynika z raportu Najwyżej Izby Kontroli, która wzięła pod lupę pakiet onkologiczny, procedurą karty DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) objęto jedynie 14 proc. chorych leczonych w poradniach specjalistycznych i niecałe 30 proc. leczonych w szpitalach. Bez karty pacjent z podejrzeniem nowotworu i tak musiał czekać w kolejce.

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lipca 2017 schedule 16:10