24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Prezydenci miast dorabiają na potęgę

Zmusza ich do tego zbyt niska pensja?

Ile zarabiają prezydenci największych polskich miast? Miesięcznie to średnio kwota ok. 13 tys. zł brutto. Ale to nie koniec, okazuje się, że gospodarze potrafią do tego sporo dorobić – świadczą o tym opublikowane oświadczenia majątkowe za 2016 rok.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w ubiegłym roku zarobiła w stołecznym ratuszu prawie 160 tys. zł. Do tego 123 tys. jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim i niecałe dwa tysiące z tytułu praw autorskich do książek.

Jacek Majchrowski jako prezydent Krakowa zarobił 157 tys. zł, 164 tys. w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i 102 tys. na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Z kolei Jacek Jaśkowiak w poznańskim ratuszu zarobił 161 tys. zł. To nie wszystko, w radach nadzorczych Targów Poznańskich i firmy Remondis Sanitech (zajmującej się wywozem śmieci) w sumie 132 tys. zł. Należy do tego dodać zysk z wynajmu nieruchomości równy kwicie 129 tys. zł.

Czytaj także: Pracowity jak urzędnik. Sprawdź wysokość premii w ministerstwach

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz też ma powody do zadowolenia. 160 tys. zł za pracę w ratuszu i 142 tys. wynagrodzenia w zarządach portu Gdańsk i zakładu energetyki cieplnej – takie sumy robią wrażenie.

Prezydent Katowic Tomasz Krupa zainkasował 160 tys. zł z ratusza i 30 tys. z zarządu komunikacyjnego związku śląskich gmin.

Wyjątek to Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi zarabia tylko w ratuszu, mowa o kwocie 160 tys. zł rocznie.

(„24 godziny”)

wynagrodzenie

jarosław kulczycki

prezydenci

zarobki

pensja

Redakcja 24 godziny
date_range 11 maja 2017 schedule 20:36