24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Prezes ZNP o reformie edukacji: nie można straszyć dzieci szkołą

Sławomir Broniarz w programie „Tu i teraz”

– Chcielibyśmy wiedzieć, jako rodzice i nauczyciele, dlaczego pani minister Anna Zalewska decyduje się na tak radykalny krok, polegający na rozwaleniu istniejącego ustroju – mówił w „Tu i teraz” w Nowa TV Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Samorządy pytają, dlaczego w ciągu dwóch lat mają wydać prawie miliard złotych na fanaberie Ministerstwa Edukacji Narodowej, a jednocześnie nikt nigdy nie sformułował celu tejże reformy – argumentował.

W poniedziałek prezydent ustawy reformujące system edukacyjny w Polsce. Decyzja Andrzeja Dudy oznacza powrót 8-letnich podstawówek, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. Zasadnicze szkoły zawodowe zastąpią dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany w szkolnictwie wejdą w życie w roku szkolnym 2017/2018. Andrzej Duda uzasadnił swoją decyzję tym, że reforma „jest polskiej szkole niezbędna (…) i powinna być wprowadzona w życie jak najszybciej”.

Ważne pytanie

– Na razie robimy swoje. Zgodnie z ustaleniami zarządu głównego przygotowujemy spór zbiorowy, jak też zaczynamy prace nad ogólnonarodowym referendum – mówił Sławomir Broniarz w programie „Tu i teraz”. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zaznaczył, że referendum to „dotyczy najważniejszej dziedziny życia społecznego. Tą dziedziną bez wątpienia jest edukacja”. – Chyba nie ma ważniejszej dziedziny niż medycyna i edukacja – wyjaśniał.

Szef ZNP poinformował, że tej chwili nauczyciele pracują nad samym pytaniem, ponieważ – jak podkreślił – nie może się ono odnosić do samej idei gimnazjów. – Ono musi odnosić się do tego, co jest przedmiotem dyskusji publicznej, czyli tempo i zakres wdrażania reformy – podkreślił. – Mam nadzieję, że z tych czterech pytań, które są w tej chwili na stole – mówił Broniarz.

Będzie strajk?

Gość programu „Tu i teraz” zaznaczył, że ZNP na każdym etapie bierze pod uwagę zdanie rodziców. Broniarz odniósł się także do strajku zielonogórskich rodziców, którzy we wtorek nie posłali dzieci do szkoły. Choć przyznał, że to inicjatywa oddolna i Związek nie miał z nią nic wspólnego, to zwrócił uwagę, że „to jest forma demonstracji ze strony rodziców”.

Na pytanie, czy nauczyciele, zgodnie z zapowiedzią strajku generalnego przez ZNP, Sławomir Broniarz odpowiedział: – Strajk ma to do siebie, że następuje zaprzestanie pracy.

„Dzieci nie wolno straszyć szkołą”

Na zakończenie prezes ZNP skrytykował język przekazu prezydenta Andrzeja Dudy czy minister edukacji Anny Zalewskiej odnoszącego się do reformy edukacji i nazwał go tabloidowym. – Dzieci nie wolno straszyć szkołą. Nie można w rodzicach wzbudzać przekonania, że szkoła jest niebezpieczna i oto nagle przyszedł rząd Beaty Szydło, który będzie tworzył bezpieczną szkołę. To jest język łatwy w odbiorze, bo każdy się troszczy o swoje dziecko, ale (jest to) język, który jest nieprawdziwy w przekazie rzeczywistego obrazu szkoły – konkludował.

(„Tu i teraz”)

uczniowie

szkoła

ZNP

edukacja

Tu i teraz

sławomir broniarz

reforma edukacji

nauczyciele

Redakcja 24 godziny
date_range 11 stycznia 2017 schedule 08:50
„Zgłaszają się do nas nauczyciele, którzy tracą pracę”
1 września nie wszyscy wrócą do szkoły

– Jeżeli nauczyciel będzie chciał dopełnić swój podstawowy etat, który ma w innej szkole, będzie potrzebna zgoda dyrektora. Obawiam się, że o tę zgodę nie będzie łatwo – ocenił w Nowa TV Artur Sierawski, nauczyciel historii, inicjatywa „Nie dla chaosu w szkole”. Chaos rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy minister Anna Zalewska ogłosiła plan swojej reformy z którego tak naprawdę nic nie wynikało – dodał nauczyciel.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 09:03