24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Prezes SN została wybrana nielegalnie?

Jest wniosek do TK ws. Małgorzaty Gersdorf

Trybunał Konstytucyjny przyjrzy się procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Wszystko przez wniosek grupy 50 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy kwestionują sposób, w jaki wyłoniono na prezesa obecną szefową Sądu Najwyższego – Małgorzatę Gersdorf.

Zdaniem grupy posłów PiS, która złożyła wniosek do Trybunału, wybór pierwszego prezesa Sądu Najwyższego powinien odbywać się na podstawie ustawy, a nie regulaminu, który nie jest aktem powszechnie obowiązującego prawa.

Według wnioskodawców wybór kandydatów na prezesa powinien odbywać się w drodze uchwały Zgromadzenia Ogólnego SN, a nie poprzez zwykłe głosowanie.

Czytaj także: Rydzyk zarabia na politykach PiS

– Pani prof. Gersdorf, która od jakiegoś czasu staje się ikoną walki o demokratyczną Polskę, o ochronę wymiaru sprawiedliwości i zasady państwa prawa, także powinna być zadowolona, że tryb jej wyboru będzie zbadany przez Trybunał Konstytucyjny – przyznał Arkadiusz Mularczyk z PiS.

– Nie chciałbym tego komentować, pozostawiam każdemu do oceny, dlaczego akurat teraz te wątpliwości, po 15 latach – powiedział Michał Laskowski sędzia i rzecznik prasowy Sądu Najwyższego

Opozycja kwestionuje argumenty posłów PiS i wskazuje na kontekst polityczny całej sprawy.

(„24 godziny”)

Trybunał Konstytucyjny

pis

prawo i sprawiedliwość

Małgorzata Gersdorf

sąd najwyższy

Redakcja 24 godziny
date_range 2 marca 2017 schedule 20:50
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06