24h online
„Praca dla więźniów” przynosi pierwsze efekty źródło: „24 godziny”

„Praca dla więźniów” przynosi pierwsze efekty

Resort sprawiedliwości podsumowuje program

Służba więzienna podsumowuje pierwszy rok programu „Praca dla więźniów”. Jednym z jego głównych punktów jest budowa w całym kraju minimum 40 hal produkcyjnych przy więzieniach i aresztach śledczych, w których będą mogli pracować osadzeni. Ważnym elementem programu są też ulgi dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się zatrudnić więźniów.

Kuchnia, pralnia, produkcja okien i drewnianych mebli, różnego rodzaju remonty – obecnie właśnie te prace są wykonywane przez osadzonych, których pracuje coraz więcej.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro uznał, że praca jest najlepszą formą resocjalizacji. W tym celu rok temu został uruchomiony specjalny program „Praca dla więźniów”. Przyszła pora na podsumowanie pierwszych efektów.

Rząd stawia aktualnie na budowę hal produkcyjnych przy zakładach karnych, zwiększenie szans na darmową pracę dla samorządów oraz ulgi dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zatrudnienie skazanych.

Czytaj także: Wrócą do więzienia po spektakularnej ucieczce

W ciągu roku zostały otwarte trzy hale produkcyjne w których pracę znalazło ponad 200 osadzonych. Na oddanie do użytku są już gotowe dwie kolejne. W przyszłym roku ma też ruszyć budowa kolejnych 12 hal, gdzie pracę znajdzie 1,5 tys. osadzonych – czytamy na stronie „Rzeczpospolitej”.

Ministerstwo sprawiedliwości zachwala II filar. Do tej pory skazani mogli wykonywać na rzecz samorządów jedynie prace porządkowe. Obecnie więźniowie mogą pracować m. in. w szpitalach, domach opieki społecznej czy placówkach oświatowych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulg za zatrudnienie więźniów.

Na dzień dzisiejszy pracuje ok. 31,5 tys. skazanych. To ponad siedem tys. więcej niż w styczniu minionego roku. Wynagrodzenie za pracę otrzymuje 12,5 tys. osób. Nieodpłatnie zaś pracuje 19 tys. więźniów. Z danych resortu wynika, że powszechność zatrudnienia wynosi 46,24 proc. – to ok. 1/3 więcej niż w ubiegłym roku.

(rp.pl)

zbigniew ziobro

więzienie

praca

więźniowie

Redakcja 24 godziny
date_range 13 kwietnia 2017 schedule 15:30