24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Powidoki” Wajdy już w kinach!

Ostatnie dzieło wielkiego mistrza

„Powidoki” – ostatni film Andrzeja Wajdy jest już wyświetlany na kinowych ekranach. To niezwykła opowieść o charyzmatycznym malarzu Władysławie Strzemińskim, ale w istocie o wolności sztuki w czasach , gdy ze sztuki robiono propagandę.

Film z gwiazdorską obsadą otarł się o oskarowy konkurs, teraz czeka na opinię widowni.

Obraz inspirowany jest biografią malarza Władysława Strzemińskiego, scenariusz napisał Andrzej Mularczyk. Opowiada o współzałożycielu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, który przeciwstawia się doktrynie socrealizmu. W główną rolę wcielił się Bogusław Linda.

Andrzej Wajda zdążył dokończyć swój ostatni film, ale niestety nie doczekał jego premiery. Reżyser odszedł w wieku 90 lat 9 października 2016 roku.

28 września 2016 roku polska Komisja Oscarowa zgłosiła „Powidoki” jako kandydata do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

(„24 godziny”, SE.pl)

powidoki

Andrzej Wajda

oscary

film

premiera

Redakcja 24 godziny
date_range 13 stycznia 2017 schedule 20:36
Złote Globy przyznane! „La La Land” zwycięzcą wieczoru!
Oczy filmowego świata skierowane na Los Angeles

74. gala rozdania Złotych Globów odbyła się 8 stycznia w Los Angeles. Nagroda cieszy się prawie takim samym prestiżem jak najwyżej cenione Oscary. Najwięcej powodów do dumy mieli twórcy musicalu „La La Land”, który zgarnął aż siedem nagród we wszystkich kategoriach w których był nominowany.

Redakcja 24 godziny
date_range 9 stycznia 2017 schedule 13:38