24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Poszukiwacze skarbów chcą zmiany prawa

Żeby było łatwiej im szukać skarbów

Szacuje się, że w Polsce jest ponad 100 tysięcy poszukiwaczy skarbów. Prawie wszyscy robią to hobbystycznie. Większość z nich swoje eksploracje prowadzi legalnie, jednak nie wszyscy są w stanie przebić się przez urzędniczą machinę i zdobyć odpowiednie zgody, a bez nich grozi więzienie. Dlatego poszukiwacze chcą zmiany prawa, żeby było prościej szukać.

- Trudno znaleźć takie miasteczko czy wieś w Polsce gdzie ta pasja nie jest kultywowana. Można powiedzieć żartobliwie, że jesteśmy największa grupą przestępczą w kraju – mówi Robert Wyrostkiewicz z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy.pl.

Zgodnie z przepisami poszukiwania są legalne w momencie, kiedy hobbysta wypełni plik wniosków i szczęśliwie uzyska zgody. Mimo biurokratycznych meandrów wielu poszukiwaczy hobbystów zdobywa odpowiednie zgody. Są jednak tacy, których pasja jest silniejsza i o kwestiach formalnych zapominają. Wtedy też zgodnie z prawem grozi im za to więzienie. - Sprawcy za dokonywanie wykopalisk bez zezwolenia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – mówi mł. asp. Magdalena Marchwant, rzeczniczka policji w Pile.

Takie jest prawo, bo chodzi o to żeby poszukiwacze amatorzy, nie wchodzili w drogę archeologom. Mimo wszystko poszukiwacze narzekają na biurokrację i apelują, żeby prawo zmienić na wzór tego w Anglii. - W Wielkiej Brytanii jednym i kluczowym pozwoleniem jest zgoda właściciela terenu – tłumaczy Wyrostkiewicz.

(„24 godziny”)

historia

policja

polska

prawo

poszukiwanie skarbów

Redakcja 24 godziny
date_range 13 listopada 2016 schedule 21:46