24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Posiłki w szpitalach pod lupą sanepidu

Kontroli nie przeszła co piąta placówka

Państwowa Inspekcja Sanitarna skontrolowała prawie 300 placówek, które mają własne kuchnie oraz szpitale korzystające z usług firm cateringowych. W obu przypadkach wnioski są podobne: posiłki nie spełniają wymogów higieniczno-sanitarnych, a jadłospisy są nieprawidłowo skomponowane.

Przeterminowana żywność i zimne posiłki - tak było 20 procent skontrolowanych szpitali.

To potwierdza się na zdjęciach pacjentów, które ci od jakiegoś czasu publikują w internecie. Widać na nich skrajnie „odchudzone” śniadania i obiadokolacje.

Po kontrolach, inspektorzy zaapelowali do dyrektorów o zwiększenie nadzoru nad posiłkami. Ukarano też 27 osób mandatami na łączną kwotę 5 tysięcy 700 złotych. Ale to żadna gwarancja, że w polskich szpitalach zaczną obowiązywać europejskie standardy żywienia.

(„24 godziny”)

posiłek

sanepid

kontrola

szpitale

szpital

Redakcja 24 godziny
date_range 29 listopada 2016 schedule 17:19
Dlaczego w Polsce rak to niemal wyrok? Statystyki porażają
Goście „Tu i teraz” rozmawiali o przyczynach problemu

Według statystyk, ze stu kobiet w Polsce, które chorują na raka piersi, pięć lat przeżyje 74, zaś w Holandii 89. Ze 100 mężczyzn chorujących na raka prostaty w Polsce przeżyje 74, a w Finlandii 95. Dlaczego nasz kraj tak słabo radzi sobie z leczeniem nowotworów? – Wydaje mi się, że chodzi w głównej mierze o finansowanie ochrony zdrowia – stwierdziła w programie „Tu i teraz” Nowa TV dr n. med. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii.

Redakcja 24 godziny
date_range 5 stycznia 2017 schedule 08:42