24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Poselska nagroda za... ciężką pracę

Kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł

Wicepremier Mateusz Morawiecki, chce utrzymać kwotę wolną od podatku dla parlamentarzystów na poziomie 30.451 zł. Jego zdaniem, należy w ten sposób „docenić ciężką pracę polityków”.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, kwota wolna od podatku wyniesie 6,6 tys. zł dla najuboższych Polaków. Jak będzie w przypadku parlamentarzystów? Wicepremier Morawiecki chce utrzymania dotychczasowej kwoty na poziomie 30 tysięcy złotych. Argumentuje to „ciężką pracą polityków”.

Co na to sami zainteresowani? - To wszystko zależy od tego jak kto wykonuje mandat. Jeśli wykonuje go rzetelnie to faktycznie jest to bardzo ciężka praca – uważa Jan Maria Jackowski, senator PiS. Odmienne zdanie ma Ryszard Petru z Nowoczesnej. - Uważam, że są posłowie, którzy w ogóle nie pracują. Jednak są też tacy, którzy bardzo dużo pracują. Ja nie pobieram w ogóle uposażenia – mówi polityk. Ale dietę już tak, a to ją obowiązuje kwota wolna od podatku. To jeden z poselskich przywilejów finansowych. Jeśli nie prowadzą firmy, dostają miesięcznie blisko siedem tysięcy złotych na rękę ewentualnie z dodatkiem funkcyjnym. Do tego jeszcze 12 tys. złotych na prowadzenie biura, dodatek na wynajem mieszkania w Warszawie oraz 2,5 tys. złotych diety.

Dwie największe partie, PiS i PO nie chcą likwidacji kwoty wolnej dla polityków. Mniejsi są gotowi poprzeć projekt Pawła Kukiza, złożony na początku kadencji. Zakłada on zrównanie obu kwot wolnych od podatku. Kwoty dla obywateli podwyższenie do kwoty poselskiej, lub obniżenie poselskiej do kwoty dla obywateli.

(„24 godziny”)

Mateusz Morawiecki

posłowie

sejm

podatki

Redakcja 24 godziny
date_range 30 listopada 2016 schedule 20:43