24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Porównania z Kaczyńskim uwłaczają Piłsudskiemu”

Prof. Tomasz Nałęcz w „Teraz ja!”

– Porównanie Piłsudskiego do Kaczyńskiego jest moim zdaniem uwłaczające dla Piłsudskiego – stwierdził w rozmowie z Tomaszem Sekielskim prof. Tomasz Nałęcz. – Jeśli ktoś sprawuje ogromną władzę, nijak mającą się do konstytucji, to jest to władza dyktatorska – powiedział prof. Nałęcz, który wspólnie z gospodarzem programu m. in. szukał wspólnych cech prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

– Przestrzegam w ogóle przed takimi łatwymi porównaniami jeden do jednego z okresem międzywojennym. Wystarczy sobie obejrzeć ówczesne - z lat 20. lub 30.- drogi czy samochody. Tamta Polska w innych granicach, kształcie terytorialnym, państwo wielu narodów, ona się tak ma (do współczesnej Polski – przyp. red.) jak te jej drogi i samochody do naszych dróg i samochodów. Nie dlatego, że jesteśmy jacyś lepsi, ale świat, Polska i Polacy przez te 100 lat się zmienili – mówił gość Tomasza Sekielskiego.

Czytaj także: Kaczyński naczelnikiem? „To nie był żart”

– Uważam, że określanie Kaczyńskiego naczelnikiem, jest dowodem ignorancji. Nawet w żartach – dodał Tomasz Nałęcz.

– Piłsudski nie chciał być prezydentem Rzeczpospolitej, chciał być Naczelnikiem Państwa. Dopóki był głową państwa - do 1922 roku - był właśnie Naczelnikiem Państwa – przypomniał gość Nowa TV.

Według profesora Nałęcza, przypisywanie tego „bardzo dumnego i polskiego” tytułu w odniesieniu do człowieka, który nieformalnie rządzi Polską, jest nieodpowiednie. - Nazywajmy taką osobę tak, jak się w historii nazywa - szarą eminencją, ale nigdy nie Naczelnikiem Państwa – powiedział prof. Nałęcz. – Historyk i politolog ma na to jedno określenie - dyktator – ocenił gość Tomasza Sekielskiego.

(„Teraz ja!”)

pis

jarosław kaczyński

Józef piłsudski

teraz ja!

naczelnik

Tomasz Nałęcz

prawo i sprawiedliwość

tomasz sekielski

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 15 maja 2017 schedule 09:00