24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Polskiego przedsiębiorcę traktuje się jak przestępcę”

Polacy coraz częściej przenoszą biznes do Czech

Niższe podatki i przyjaźniejsi urzędnicy. W ten sposób polskich przedsiębiorców kuszą Czesi. Od kilku tygodni pośrednicy u naszych południowych sąsiadów mają ręce pełne roboty. Pomagają Polakom przenieść biznes do Czech. Dlaczego przedsiębiorcy z naszego kraju lokują swoje firmy za granicą? Co ich zniechęca w polskim systemie? Tomasz Sekielski rozmawiał o tym z Rafałem Collinsem, który po wielu latach prowadzenia firm w Londynie i Katarze otworzył biznes w Polsce – tuningowanie aut.

Standardowo do pośredników pomagających przenieść firmę do Czech, dziennie dzwoniło 6 osób. Jednak od kilku tygodni telefonów jest kilka razy więcej. To wszystko po zapowiedziach jednolitego podatku dochodowego i stawki na poziomie 40 procent podatku dochodowego w Polsce.

Nasi przedsiębiorcy twierdzą, że w Czechach wychodzi taniej prowadzenie biznesu. Założenie spółki to około 1000 euro, a działalności gospodarczej około 200 euro. Do tego niższe podatki i przyjaźniejsi urzędnicy. A jak jest w Polskich urzędach? O tym Tomasz Sekielski w programie „Teraz ja!” rozmawiał z Rafałem Collinsem, który zajmuje się tuningowaniem aut. Jego klientami byli m.in. Wojciech Szczęsny, Arkadiusz Milik czy Ronaldo.

Collins po latach spędzonych w Londynie i Katarze postanowił wrócić do Polski i tutaj otworzyć oddział swojej firmy. Jednak jego doświadczenia już na początku nie są miłe. - Najbardziej denerwuje mnie podejście urzędników do przedsiębiorcy. Traktuje się nas jak kogoś, kto jest bliski popełnienie przestępstwa. Nie jestem przyzwyczajony, żeby kłaniać się w pas komuś, kto jest utrzymywany z moich podatków. Wiele razy byłem traktowany jak petent, który przeszkadza urzędnikowi w piciu kawy – wspomina Collins. Jak dodał, przedsiębiorcom należy się szacunek.

W programie Collins odniósł się również do przenoszenia biznesu do Czech. - To jest patologia naszego kraju, że ja jako przedsiębiorca muszę uciekać z kraju tam, gdzie zapłacę niższe podatki – powiedział Collins. Dodał też, że gdyby spotkał się z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim to poprosiłby „więcej człowieczeństwa wśród urzędników, wyjście naprzeciw i normalne podejście do przedsiębiorcy. Z szacunkiem, a nie pogardą”.

(„Teraz ja!”)

podatki

teraz ja!

program publicystyczny

rafał collins

tomasz sekielski

finanse

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 5 grudnia 2016 schedule 09:12