24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Polska zrezygnowała z ubieganie się o status państwa ramowego w Eurokorpusie

Na europejską armię stawiał m.in. Lech Kaczyński

Polska od lat aktywnie działała w Eurokorpusie. To europejska jednostka szybkiego reagowania, która powstała w 1992 roku. Teraz szef MON Antoni Macierewicz zdecydował o wyprowadzeniu naszego kraju z tej organizacji.

Na europejską armię stawiał między innymi Lech Kaczyński. Polscy oficerowie sztabowi zdobywali tam szlify. Od siedmiu lat Polska starała się o status państwa ramowego, czyli mającego pełnoprawne członkostwo. Za dwa lata miała objąć rotacyjne dowództwo. Dziś okazało się, że ministerstwo wycofało się z tych planów.

– UE i NATO to naczynia połączone, jeśli w Unii zostaniemy na peryferiach, także w NATO powstanie druga kategoria członków Sojuszu i my będziemy takim państwem z negatywnym skutkiem dla naszego bezpieczeństwa, jeśli będzie zacieśniana współpraca obronna w Unii europejskiej, to będzie to robione w Eurokorpusie. My, rezygnując z twardego członkostwa, tracimy możliwość działania z najsilniejszymi państwami UE – stwierdził były szef BBN gen. Stanisław Koziej.

Czytaj także: MON chce stworzyć wirtualny model Tu-154M

Ministerstwo Obrony przekonuje, że decyzja jest spowodowana nowymi zadaniami polskiej armii, czyli potrzebą wzmocnienia wschodniej flanki. Jednak z naszych informacji wynika, że ministerstwo nie było w stanie przygotować odpowiedniej liczby oficerów, spełniających europejskie standardy. Być może w ten sposób szef MON chce uniknąć kompromitacji – zastanawiają się eksperci.

Wycofani z europejskich struktur oficerowie mają zostać wysłani na wschód kraju, ale wielu z nich zapewne będzie wolała odejść z armii. Bo zamiast dowodzić profesjonalna armią, przyszłoby im kierować, tworzoną przez ministra obroną terytorialną

(„24 godziny”)

antoni macierewicz

MON

armia

wojsko

eurokorpus

Redakcja 24 godziny
date_range 29 marca 2017 schedule 21:50
Piątek: naszą armię niszczy człowiek o rosyjskich powiązaniach
Autor książki „Macierewicz i jego tajemnice”

– Ja Antonim Macierewiczem nie interesowałem się przez większość mojego życia. Traktowałem go jak trochę groźnego, ale jednak bardziej śmiesznego wariata. Dopiero pod koniec 2015 r., kiedy został ministrem obrony zadałem sobie pytanie: o co tutaj chodzi? – mówił w Nowa TV autor książki „Macierewicz i jego tajemnice” Tomasz Piątek. Pisarz i dziennikarz dodał, że „chyba na pewno nie chcemy, by naszą armię niszczył człowiek o tak licznych rosyjskich powiązaniach”.

Redakcja 24 godziny
date_range 3 lipca 2017 schedule 09:17