24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Polska zrezygnowała z ubieganie się o status państwa ramowego w Eurokorpusie

Na europejską armię stawiał m.in. Lech Kaczyński

Polska od lat aktywnie działała w Eurokorpusie. To europejska jednostka szybkiego reagowania, która powstała w 1992 roku. Teraz szef MON Antoni Macierewicz zdecydował o wyprowadzeniu naszego kraju z tej organizacji.

Na europejską armię stawiał między innymi Lech Kaczyński. Polscy oficerowie sztabowi zdobywali tam szlify. Od siedmiu lat Polska starała się o status państwa ramowego, czyli mającego pełnoprawne członkostwo. Za dwa lata miała objąć rotacyjne dowództwo. Dziś okazało się, że ministerstwo wycofało się z tych planów.

– UE i NATO to naczynia połączone, jeśli w Unii zostaniemy na peryferiach, także w NATO powstanie druga kategoria członków Sojuszu i my będziemy takim państwem z negatywnym skutkiem dla naszego bezpieczeństwa, jeśli będzie zacieśniana współpraca obronna w Unii europejskiej, to będzie to robione w Eurokorpusie. My, rezygnując z twardego członkostwa, tracimy możliwość działania z najsilniejszymi państwami UE – stwierdził były szef BBN gen. Stanisław Koziej.

Czytaj także: MON chce stworzyć wirtualny model Tu-154M

Ministerstwo Obrony przekonuje, że decyzja jest spowodowana nowymi zadaniami polskiej armii, czyli potrzebą wzmocnienia wschodniej flanki. Jednak z naszych informacji wynika, że ministerstwo nie było w stanie przygotować odpowiedniej liczby oficerów, spełniających europejskie standardy. Być może w ten sposób szef MON chce uniknąć kompromitacji – zastanawiają się eksperci.

Wycofani z europejskich struktur oficerowie mają zostać wysłani na wschód kraju, ale wielu z nich zapewne będzie wolała odejść z armii. Bo zamiast dowodzić profesjonalna armią, przyszłoby im kierować, tworzoną przez ministra obroną terytorialną

(„24 godziny”)

antoni macierewicz

MON

armia

wojsko

eurokorpus

Redakcja 24 godziny
date_range 29 marca 2017 schedule 21:50