24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Polska odpowie za nieprzyjęcie uchodźców? KE wszczyna procedurę

Postępowanie także przeciw Czechom i Węgrom

Komisja Europejska wszczyna formalną procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec Polski, Czech i Węgier. Chodzi o niewypełnianie decyzji ws. przyjęcia uchodźców – poinformowała we wtorek PAP.

Decyzję ogłosił na posiedzeniu kolegium komisarzy szef Komisji Jean-Claude Juncker – podało źródło PAP. Oficjalnie ma ją przekazać w Strasburgu unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos.

KE zdecydowała o wysłaniu wezwania do władz w Warszawie, Pradze i Budapeszcie. To pierwszy etap procedury o naruszenie prawa UE. W pismach wyznaczono termin na wykonanie decyzji lub odpowiedź.

Czytaj także: KE zacznie karać za nie przyjmowanie uchodźców?

Awramopulos ma przedstawić w Strasburgu comiesięczny raport na temat realizacji programu relokacji uchodźców z Grecji i Włoch. Miesiąc temu komisarz zapowiadał, że jeśli kraje, uchylające się od postanowień ws. przemieszczania uchodźców nie przystąpią do działań do czerwca, KE rozpocznie kroki prawne.

Polskie władze sprzeciwiają się systemowi obowiązkowej relokacji uchodźców, twierdząc, że nie jest to efektywe narzędziem radzenia sobie z problemem migracji.

Decyzja KE może nas oddalać od koniecznego kompromisu politycznego w sprawie polityki migracyjnej i pogłębić podziały w UE – powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że Polska jest gotowa do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby – wynika z najnowszego raportu KE. Czechy, po relokowaniu niewielkiej liczby, przestały brać udział w programie.

Spór o relokację

We wrześniu 2015 r. państwa członkowskie zgodziły się do września 2017 r. przenieść 160 tys. uchodźców z Włoch i Grecji. Do tej pory relokowano jedynie około 20 tys. ludzi.

Rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa UE może prowadzić do kar finansowych. Jest to jednak poprzedzone kilkuetapową procedurą w KE. Decyzja zapada przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.

(pap.pl)

polska

uchodźcy

KE

ue

uchodżcy

czechy

węgry

komisja europejska

Redakcja 24 godziny
date_range 13 czerwca 2017 schedule 21:43
Timmermans: KE daje Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów
W przeciwnym razie mogą zostać nałożone sankcje

Ustawa ws. sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji – poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceszef KE Frans Timmermans. Polska dostała miesiąc czasu na uporanie się z problemami dotyczącymi zmian w sądownictwie.

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lipca 2017 schedule 13:42