24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Polska na wojnę z Unią Europejską?

Chodzi o powietrze i uchodźców

500 milionów miałaby wpłacić do unijnej kasy Polska za trucie europejskiego powietrza. To prawdopodobny skutek wejścia w życie nowej, unijnej dyrektywy klimatycznej, w negocjacjach której pominięto Polskę. Rząd zaskarżył przepisy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

– Będziemy w związku z tym korzystali ze wszystkich narzędzi, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej, ażeby bronić polskiej gospodarki – mówiła w środę premier Beata Szydło.

Rząd nie ukrywa, że gospodarka i energetyka, mają się opierać na węglu. To stąd wielki rządowy plan elektromobilności, który przybliżyłby kopalnie do rentowności, a państwowym spółkom energetycznym dał dodatkowe miliardy. To nastąpiłoby jednak kosztem pogorszenia i tak fatalnej jakości powietrza. Już teraz według unijnych raportów Polska i inne kraje regionu są czołówce największych trucicieli w Europie. Jednocześnie rezygnujemy z odnawialnych źródeł energii.

– Tak naprawdę udział energii odnawialnej zamiast rosnąć – spada. Spada też produkcja biopaliw – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. To dlatego stawiający na odnawialne źródła Zachód będzie chciał od Polski wielkich pieniędzy. Ale rząd jest w tej sprawie nieprzejednany.

Nie jedyny problem

Już wkrótce Unia znowu zajmie się także relokacją imigrantów z przepełnionych obozów we Włoszech i Grecji. Polska i Węgry będą musiały dostosować się do tej decyzji. Jeśli tak się nie stanie, będą musiały się zmierzyć z konsekwencjami, zarówno finansowymi, jak i politycznymi.

Czytaj także: Polski Kościół chce przyjąć uchodźców

– Polski rząd w tej chwili jak gdyby postawił się bardzo mocno, że absolutnie nie chce uczestniczyć w procesach relokacji migrantów na terytorium Unii Europejskiej. No i trudno w związku z tym liczyć na jakąś wzajemność – ocenia Rafał Dymek, ekspert ds. UE, dyrektor Polskiej Fundacji im. Schumana.

Kolejne konflikty na linii Warszawa-Bruksela rodzą coraz więcej pytań o los ministra spraw zagranicznych. Wszelkie spekulacje o jego dymisji, premier szydło konsekwentnie ucina.

(„24 godziny”)

powietrze

dyrektywa

klimat

unia europejska

rząd

beata szydło

Redakcja 24 godziny
date_range 5 kwietnia 2017 schedule 21:36
„Nikt nie narzuci nam osób, które mamy przyjąć”
Borys Budka o sporze wokół przyjmowania uchodźców

– Jeżeli mielibyśmy przyjmować w sposób niekontrolowany imigrantów czy imigrantów zarobkowych, to oczywiście obawy są słuszne. Jeśli natomiast mówimy o uchodźcach przed wojną, którzy są zweryfikowani przez nasze służby, to w tym momencie takich obaw nie będzie – powiedział w programie „Więc jak?” Borys Budka z PO. Polityk komentował m. in. sprawę przyjmowania uchodźców do Polski.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 maja 2017 schedule 08:46