24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Polska będzie się tłumaczyć za wycinkę puszczy!

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok

To już oficjalna informacja, Polska, stanie przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości za wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Taką decyzję podała w czwartek Komisja Europejska.

W oficjalnym uzasadnieniu, Komisja podkreśliła, ze Polska – mimo szeregu upomnień – nie zrobiła nic w kierunku zaprzestania wycinki. Dla Komisji niedopuszczalne jest pogwałcenie szeregu unijnych przepisów m. in. tych o szczególnie chronionych terenach programu „Natura 2000”.

Bruksela domaga się natychmiastowego wstrzymania prac do czasu zakończenia sprawy w Trybunale, podkreślając, że Białowieża to jeden z niewielu pierwotnych lasów na terenie Europy.

Czytaj także: Wycięto stare dęby z chronionego obszaru

Komisja odrzuciła tym samym wyjaśnienia rządu w Warszawie, że wycięcie zaatakowanych przez korniki drzew jest niezbędne, by ratować puszczę. W odpowiedzi na pozew, ministerstwo środowiska podało, że jest zdeterminowane, by bronić swoich racji.

Trybunał Sprawiedliwości UE – z siedzibą w Luksemburgu – zadecyduje, kto w tym sporze ma rację: czy rząd Beaty Szydło, czy unijni komisarze. W przypadku stwierdzenia naruszenia unijnego prawa w sprawach środowiskowych, Trybunał Sprawiedliwości zwykle zasądza bardzo wysokie kary finansowe.

(„24 godziny”)

wycinka

PUSZCZA BIAŁOWIESKA

komisja europejska

jan szyszko

Redakcja 24 godziny
date_range 13 lipca 2017 schedule 20:30