24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Polacy wspominają ofiary katastrofy smoleńskiej

Główne uroczystości zaplanowano w stolicy

Mija siedem lat od katastrofy rządowego samolotu Tu-154 M. Zginęli wszyscy pasażerowie lotu do smoleńska – łącznie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński oraz jego żona Maria. W całej Polsce wspominane są ofiary tragedii, główne miały miejsce w Warszawie.

Uroczystości rocznicowe katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się od mszy św. w intencji jej ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Następnie – jak co miesiąc – o godz. 8. 41 obył się Apel Pamięci w którym udział wzięli m. in. politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz obywatele, którzy przybyli okazać pamięć zmarłym. Uroczystości upamiętniające 96 ofiar tragedii miały także miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Wydarzenia z udziałem władz państwowych odbyły się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie ok. godz. 16. 30. przemówił prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także: Warszawa: trwają obchody rocznicy Smoleńskiej [UTRUDNIENIA]

Prezydent wziął również udział w wieczornej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie spod bazyliki ruszył Marsz Pamięci, zaś po apelu przemówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W Krakowie – gdzie na Wawelu spoczywają Lech i Maria Kaczyńscy – rano przy grobie swoich rodziców modliła się Marta Kaczyńska, której towarzyszył Andrzej Duda. W mieście zorganizowano także VII Biało-Czerwony Marsz Pamięci. Po południu odbyła się zaś msza święta w Katedrze Wawelskiej w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego żony.

Czytaj także: Katastrofa smoleńska. Spada liczba zwolenników teorii zamachu

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 doszło do katastrofy lotniczej w której zginęli wszyscy pasażerowie samolotu rządowego, który leciał do Smoleńska. Śmierć poniosło 96 osób, wśród nich byli: prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego małżonka, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, delegacja parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, przedstawiciele różnych instytucji państwowych i ministerstw. Uczestnicy lotu chcieli wziąć udział w uroczystościach związanych z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.

(„24 godziny”, SE.pl)

katastrofa smoleńska

jarosław kaczyński

pis

10 kwietnia

smoleńsk

lech kaczyński

maria kaczyńska

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 10 kwietnia 2017 schedule 21:21