24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Polacy mają poczucie humoru, ale nie na swój temat”

Olga Lipińska w „Tu i teraz”

– Zawsze jest czas na śmiech. Śmiech jest najbardziej potrzebny w ponurych czasach – przyznała w programie „Tu i teraz” reżyserka Olga Lipińska. – Satyra powinna zwracać uwagę na to, co jest złe, niewygodne – dodała rozmówczyni Beaty Tadli. W ocenie reżyser, Polacy miewają problem z dystansem do siebie.

– Śmiech jest szalenie potrzebny, bo to jest terapia – tłumaczyła na antenie Nowa TV twórczyni Kabaretu Olgi Lipińskiej.

– Jeżeli człowiek chce być na świeczniku, mieć dużo władzy czy dużo pieniędzy, to zawsze mu będzie źle, w każdych czasach. Najmądrzejsze powiedzenie świata to „żebyśmy tylko zdrowi byli” – stwierdziła w rozmowie z Beatą Tadlą. W ocenie reżyserki „satyra powinna zwracać uwagę na to, co jest złe, niewygodne”. Według Lipińskiej, to lustro i rodzaj lekarstwa.

Czytaj także: Robert Górski: sytuacja jest trochę gęstawa

– Naród, który się nie przegląda, nie ma lustra, źle siebie widzi (…). Troszeczkę jesteśmy pod tym względem kulawi, bo chcemy zobaczyć siebie zupełnie inaczej. Musimy mieć czarodziejskie lustro. Nie prawdziwe, ale takie, które pokazuje, że jesteśmy naprawdę nadzwyczajni, piękni, dzielni, bardzo też cierpimy z różnych powodów, sami jesteśmy przy tym idealni – oceniła Olga Lipińska.

– Poczucie humoru to jest taka wyższa szkoła jazdy - nie każdego dotyczy. Polacy mają poczucie humoru, ale nie na swój temat. Polacy są nadęci, tacy strasznie poważni. Uważają, że nas nie dotyczy żart, śmiech, że jesteśmy ponad to – stwierdziła reżyserka.

(„Tu i teraz”)

satyra

śmiech

kabaret

Olga Lipińska

Polacy

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 8 marca 2017 schedule 09:08