24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Pół miliona Koreańczyków na proteście

Chcą odwołania prezydent kraju

To był największy protest polityczny w Korei Południowej od lat. Ponad pół miliona mieszkańców Seulu zgromadziło się na placu w centrum miasta, żeby domagać się odwołania prezydent kraju Park Geun-hye. Wszystko przez aferę związaną z przyjaciółką Pani prezydent, która miała mieć wpływ na politykę kraju, mimo że nie sprawowała żadnej funkcji publicznej.

Przedstawiciele związków zawodowych, którzy zorganizowali protest, twierdzą jednak, że wzięło w nim udział ponad pół miliona Koreańczyków. Wśród demonstrantów byli pracownicy, uczniowie, kobiety i dzieci - słowem zwykli mieszkańcy Korei Południowej, którzy czują się zdradzeni przez władzę.

Pod koniec października wyszło na jaw, że bliska znajoma Pani prezydent, uczestniczyła w najważniejszych procesach decyzyjnych na szczytach władzy. Od tamtej pory obywatele bezskutecznie domagają się dymisji Park Geun-hye. Prezydent kraju popiera obecnie jedynie pięć procent Koreańczyków.

(„24 godziny”)

demontacja

świat

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 12 listopada 2016 schedule 21:04
Holendrzy wybierają parlamentarzystów
Z ponad tysiąca kandydatów

W środowych wyborach w 17-milionowej Holandii o 150 mandatów ubiega się ponad tysiąc kandydatów z 28 partii politycznych. To nic dziwnego na holenderskiej scenie politycznej, bo teraz w parlamencie zasiada 16 partii. Niezależnie od tego, które ugrupowanie wygra wybory, do rządzenia potrzebna będzie koalicja.

Redakcja 24 godziny
date_range 15 marca 2017 schedule 17:44