24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Pojazdy elektryczne nadjeżdżają

Zdaniem rządzących są coraz bliżej

Przy okazji wizyty w lubelskiej fabryce Ursusa Jarosław Gowin zapowiedział, że w ciągu najbliższych trzech lat w polskich miastach mogą pojawić się setki autobusów z napędem elektrycznym. To część rządowej strategii elektromobilności, czyli przesiadki do pojazdów na prąd.

Latem wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że „za 10 lat chcielibyśmy mieć milion samochodów elektrycznych w naszych miastach”. Auta miałyby być produkowane w Polsce. O ile autobusy robi dziś kilka fabryk, o tyle seryjna produkcja aut elektrycznych nigdy w Polsce nie ruszyła.

Przed państwową spółką Electromobility Poland postawiono ambitne zadanie: zaprojektowanie od podstaw i produkcję samochodu elektrycznego dla mas. Kilka prototypów aut elektrycznych Polacy już wyprodukowali, żadne jednak dotychczas się nie przebiło. Tym razem rządowa dotacja ma wszystko zmienić. Na razie to jednak ledwie 10 mln zł, co w branży motoryzacyjnej oznacza grosze.

Czytaj także: Miasta walczą o mieszkańców. W Sosnowcu dają samochód

Najsłynniejszy producent aut elektrycznych – Tesla – właśnie zbudował na amerykańskiej pustyni supernowoczesną megafabrykę za 5 mld dolarów.

(„24 godziny”)

autobus

technologie

Mateusz Morawiecki

samochód

Jarosław Gowin

samochód elektryczny

Redakcja 24 godziny
date_range 30 marca 2017 schedule 21:14