24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Podkomisja smoleńska ma nowego szefa. Kim jest?

Sprawdź, co wiadomo o dr. inż. Kazimierzu Nowaczyku

Tydzień temu z funkcji przewodniczącego podkomisji smoleńskiej zrezygnował jej dotychczasowy szef Wacław Berczyński. Nowym pełniącym obowiązki szefem został dr inż. Kazimierz Nowaczyk – przyjaciel szefa MON jeszcze z czasów opozycji.

Dotychczas dr Nowaczyk był pierwszym zastępcą przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. Po złożeniu przez Wacława Berczyńskiego dymisji z funkcji szefa tzw. podkomisji smoleńskiej i przyjęciu jej przez szefa MON Antoniego Macierewicza, to on staną na jej czele.

To właśnie minister obrony narodowej poinformował o nowym pełniącym obowiązki przewodniczącym na Twitterze. „Pismo, które dziś otrzymałem. Przyjmuję dymisję dr. W. Berczyńskiego, dziękuję za pracę i powierzam zadanie przew. dr. inż. K.Nowaczykowi” – pisał 20 kwietnia.

Czytaj także: Berczyński rezygnuje z przewodnictwa w podkomisji smoleńskiej

Kim jest nowy szef podkomisji? Dr inż. Kazimierz Nowaczyk to z wykształcenia fizyk. Specjalizuje się w spektroskopii fluorescencyjnej i molekularnej. 20 lat temu wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez lata pracował w Wydziale Biochemii i Biologii Molekularnej Szkoły Medycznej University of Maryland w Baltimore. Jak się okazuje współpracuje też z Polską Grupą Zbrojeniową i jej spółkami. Nigdy zawodowo nie parał się jednak wyjaśnianiem katastrof lotniczych. Prywatnie od czasów opozycji przyjaźni się z Antonim Macierewiczem.

(SE.pl, „24 godziny”)

MON

antoni macierewicz

podkomisja smoleńska

Kazimierz Nowaczyk

Wacław Berczyński

ministerstwo obrony narodowej

Redakcja 24 godziny
date_range 28 kwietnia 2017 schedule 20:46
Piątek: naszą armię niszczy człowiek o rosyjskich powiązaniach
Autor książki „Macierewicz i jego tajemnice”

– Ja Antonim Macierewiczem nie interesowałem się przez większość mojego życia. Traktowałem go jak trochę groźnego, ale jednak bardziej śmiesznego wariata. Dopiero pod koniec 2015 r., kiedy został ministrem obrony zadałem sobie pytanie: o co tutaj chodzi? – mówił w Nowa TV autor książki „Macierewicz i jego tajemnice” Tomasz Piątek. Pisarz i dziennikarz dodał, że „chyba na pewno nie chcemy, by naszą armię niszczył człowiek o tak licznych rosyjskich powiązaniach”.

Redakcja 24 godziny
date_range 3 lipca 2017 schedule 09:17