24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Podczas głosowań nie było kworum? Zapis kamery niedostępny

Niejasne wydarzenia w Sali Kolumnowej z 16 grudnia

Kancelaria Sejmu poinformowała na swoich stronach internetowych, że w Sali Kolumnowej pracują trzy kamery – dwie spośród nich rejestrują obrady, trzecia zaś jest kamerą bezpieczeństwa. Opozycja domaga się udostępnienia zapisu wydarzeń z 16 grudnia. Na stronie Sejmu zamieszczono zaś komunikat w którym czytamy, że nagranie z trzeciej kamery „może zostać przekazane wyłącznie organom wymiaru sprawiedliwości na ich wniosek” – informuje portal onet.pl.

„Nagranie wykonane z tej kamery zostało zabezpieczone i pozostaje w dyspozycji Straży Marszałkowskiej. Należy zaznaczyć, że ten materiał wideo, ze względu na procedury bezpieczeństwa i ochrony kompleksu sejmowego, może zostać przekazany wyłącznie organom wymiaru sprawiedliwości na ich wniosek” – podało Biuro Prasowe Sejmu.

Opozycja uważa, że podczas głosowań z 16 grudnia w Sali Kolumnowej w jednym z głosowań do kworum mogło zabraknąć 9 głosów – powołuje się przy tym dostępne materiały wideo z kamery, która bezpośrednio transmitowała obraz do internetu oraz nagrania z telefonów komórkowych posłów opozycji (m.in. posła Michała Stasińskiego z Nowoczesnej). Politycy PO i Nowoczesnej złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Od czego się zaczęło?

Kontrowersyjne głosowania z 16 grudnia (m.in. dotyczące budżetu na 2017 roku) odbyły się w Sali Kolumnowej, ponieważ wcześniej przez wiele godzin politycy opozycji blokowali mównicę sejmową, co uniemożliwiało prowadzenie obrad. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zadecydował, że obrady zostaną przeniesione w inne miejsce.

Protest opozycji był następstwem wykluczenia z głosowań posła PO Michała Szczerby i planowanym przez Kuchcińskiego ograniczeniom pracy dziennikarzy na Wiejskiej – czytamy na stronie onet.pl.

(onet.pl)

sala kolumnowa

kamery

monitoring

głosowanie

opozycja

wolne media

Redakcja 24 godziny
date_range 31 grudnia 2016 schedule 20:24