24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Pociąg pojedzie o 5 minut szybciej za… 2 mld zł!

Wielki remont trasy E20

2,5 godziny z Warszawy do Poznania pociągiem. Ten czas wkrótce może się wydłużyć. Lada dzień rusza wielki remont trasy E20 – jednej z najważniejszych w Polsce. Jej wielkopolski odcinek zostanie miejscami zamknięty, a ruch skierowany na objazdy. Remont będzie trwał dwa lata, a czas podróży wydłuży się przez o blisko godzinę. Dzięki temu pociąg pojedzie szybciej o... 5 minut. A wszystko za ponad 2 mld zł.

PKP przyznaje, że pociągi faktycznie nie przyspieszą. Ale tak naprawdę wcale nie po to ten remont. – Nie mamy mocy, która pozwoliłaby na wprowadzenie na przykład pociągów Pendolino na tej trasie, a po remoncie będzie. Zmodernizujemy też cały układ linii trakcyjnych – tłumaczy Arnold Bresch, dyrektor ds. realizacji inwestycji, PKP PLK. Do tego powstać ma kilka dworców, głównie z myślą o pociągach towarowych.

Czytaj także: DEGUSTATOR, POETA… KOLEJE ŚLĄSKIE UCZĄ KULTURY

Część ekspertów zauważa, że tory na tej linii są zużyte dopiero w 30 proc. Dlatego widzą w tym sztuczne zawyżanie kosztów po to, by wykorzystać całość unijnych pieniędzy.

– Po tym jak Komisja zaczęła pytać, na co idą te pieniądze i czy rzeczywiście idziecie do przodu z koleją, to zaczęła się łapanka. Po to, żeby nawet te mało istotne projekty napompować i jak najwięcej środków wykorzystać – wyjaśnia dr Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.

Czytaj także: KIEDY POJEDZIEMY POCIĄGAMI PRZYSZŁOŚCI?

Wiele małych linii jest w dramatycznym stanie, głównie w Polsce zachodniej. Rok temu pojawiły się plany likwidacji 443 kilometrów torów w całej Polsce. Likwidacja małych linii wydaje się nieunikniona. Po dekadach zaniedbań i zmianach planów remontowych przez każdy kolejny rząd.

(„24 godziny”)

podróż

pociąg

biznes

kolej

Warszawa

poznań

komisja europejska

dotacje

Redakcja 24 godziny
date_range 14 marca 2017 schedule 21:40

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu potwierdziła, że nieznany sprawca ostrzelał autobus miejski linii 95. Zabezpieczone ślady wskazują, że użyto w tym celu broni pneumatycznej. Na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak pękła jedna z bocznych szyb pojazdu. Policja poszukuje sprawcy.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 czerwca 2017 schedule 09:56