24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Pociąg pojedzie o 5 minut szybciej za… 2 mld zł!

Wielki remont trasy E20

2,5 godziny z Warszawy do Poznania pociągiem. Ten czas wkrótce może się wydłużyć. Lada dzień rusza wielki remont trasy E20 – jednej z najważniejszych w Polsce. Jej wielkopolski odcinek zostanie miejscami zamknięty, a ruch skierowany na objazdy. Remont będzie trwał dwa lata, a czas podróży wydłuży się przez o blisko godzinę. Dzięki temu pociąg pojedzie szybciej o... 5 minut. A wszystko za ponad 2 mld zł.

PKP przyznaje, że pociągi faktycznie nie przyspieszą. Ale tak naprawdę wcale nie po to ten remont. – Nie mamy mocy, która pozwoliłaby na wprowadzenie na przykład pociągów Pendolino na tej trasie, a po remoncie będzie. Zmodernizujemy też cały układ linii trakcyjnych – tłumaczy Arnold Bresch, dyrektor ds. realizacji inwestycji, PKP PLK. Do tego powstać ma kilka dworców, głównie z myślą o pociągach towarowych.

Czytaj także: DEGUSTATOR, POETA… KOLEJE ŚLĄSKIE UCZĄ KULTURY

Część ekspertów zauważa, że tory na tej linii są zużyte dopiero w 30 proc. Dlatego widzą w tym sztuczne zawyżanie kosztów po to, by wykorzystać całość unijnych pieniędzy.

– Po tym jak Komisja zaczęła pytać, na co idą te pieniądze i czy rzeczywiście idziecie do przodu z koleją, to zaczęła się łapanka. Po to, żeby nawet te mało istotne projekty napompować i jak najwięcej środków wykorzystać – wyjaśnia dr Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.

Czytaj także: KIEDY POJEDZIEMY POCIĄGAMI PRZYSZŁOŚCI?

Wiele małych linii jest w dramatycznym stanie, głównie w Polsce zachodniej. Rok temu pojawiły się plany likwidacji 443 kilometrów torów w całej Polsce. Likwidacja małych linii wydaje się nieunikniona. Po dekadach zaniedbań i zmianach planów remontowych przez każdy kolejny rząd.

(„24 godziny”)

podróż

pociąg

biznes

kolej

Warszawa

poznań

komisja europejska

dotacje

Redakcja 24 godziny
date_range 14 marca 2017 schedule 21:40
KE reaguje ws. Polski. Możliwe surowe sankcje!
Możemy stracić prawo głosu w UE

Wydarzenia w Polsce odbijają się głośnym echem w Brukseli. Jest zapowiedź możliwych sankcji wobec naszego kraju. Przewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że komisja, która prowadzi procedurę praworządności wobec Polski jest bliska uruchomienia tzw. opcji atomowej, która może mieć dla nas poważne konsekwencje, jak choćby zawieszenie prawa głosu w Unii Europejskiej.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 lipca 2017 schedule 16:52