24h online
Meksyk: pochowano zastrzelonego dziennikarza źródło: Reuters

Meksyk: pochowano zastrzelonego dziennikarza

Odważnie opisywał działalność karteli narkotykowych

Zastrzelony w poniedziałek dziennikarz Javier Valdez został pochowany w stanie Sinaloa na zachodzie Meksyku. Działalność zawodowa Valdeza opierała się na odważnych śledztwach dotyczących produkcji i handlu narkotykami – najpewniej przypłacił to życiem.

50-letni Valdez został zastrzelony w biały dzień w meksykańskiej miejscowości Culiacan. Miasto jest położone w stanie Sinaloa, który jest uznawany za główną siedzibę kartelu Joaquina „El Chapo” Guzmana (słynnego barona narkotykowego, który obecnie odsiaduje wyrok w Stanach Zjednoczonych).

Mężczyzna był w drodze do redakcji tygodnika „Riodoce” (który założył i prowadził). Jego auto zostało zatrzymane przez zamaskowanych mężczyzn, którzy zastrzelili go bez skrupułów.

Czytaj także: Ponad milion osób na urodzinach 15-latki z Meksyku?

Miejscowa prokuratura rozważa dwie hipotezy. Pierwsza z nich zakłada, że śmierć ma związek z kradzieżą auta Valdeza. Druga zakłada zaś (jest bardziej brana pod uwagę), że postrzelenie miało związek z jego działalnością dziennikarską. Valdez pracował m. in. jako wolny strzelec dla AFP.

Nieoficjalnie wiadomo, że dziennikarz miał otrzymywać pogróżki i obawiał się o swoje życie. Valdez to szósty dziennikarz w Meksyku, który został w tym roku zabity przez wykonywaną pracę.

(„24 godziny”, onet.pl, wyborcza.pl)


 

dziennikarze

mafia

meksyk

narkotyki

morderstwo

zabójstwo

Javier Valdez

Redakcja 24 godziny
date_range 17 maja 2017 schedule 12:23
Filipiny wypowiadają wojnę dilerom. Polała się krew
Ludzie zaczęli czuć się bezpiecznie

Krwawa noc na Filipinach – tylko w ciągu ostatniej doby zabito 25 osób. W poprzednią noc zginęły 32 w związku z akcjami policji mającymi na celu zwalczanie dilerów narkotykowych. Dzieje się tak, ponieważ prezydent Filipin zaraz po objęciu władzy zezwolił służbom na używanie broni wobec handlarzy bez ostrzeżenia. Krwawa batalia trwa tam od czerwca 2016 roku.

Redakcja 24 godziny
date_range 17 sierpnia 2017 schedule 15:17