24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Po katastrofie w Świebodzicach: potrzebne przeglądy i sprawna pomoc psychologów

Eksperci w programie „Super temat”

– Zwracam się do Państwa: jeśli mieszkacie w budynkach wielorodzinnych – sami weźcie sprawę we własne ręce. Sprawdźcie, czy są robione przeglądy – apelował w programie „Super temat” w Nowa TV Andrzej Dobrucki, były inspektor nadzoru budowlanego. W wyniku sobotniego wybuchu gazu w kamienicy w Świebodzicach zginęło sześć osób.

W sobotę rano w Świebodzicach na Dolnym Śląsku najprawdopodobniej po wybuchu gazu zawaliła się kamienica. Sześć osób zginęło. Ci, którzy przeżyli, muszą się teraz zmierzyć z ogromną tragedią. O tym, czy niebezpiecznie jest mieszkać w starej kamienicy i jak radzić sobie z traumą rozmawiali w Nowa TV Andrzej Dobrucki, były inspektor nadzoru budowlanego i Tomasz Kozłowski, psycholog.

Przegląd to podstawa

Dobrucki podkreślił, że ze starymi budynkami jest podobnie jak z samochodami. Jeśli fachowiec przeprowadza przegląd i dopuszcza budynek do użytkowania, to nic nam nie grozi. Podkreślił, że za przeglądy instalacji w budynku karnie i majątkowo odpowiada jego właściciel. – Zwracam się do Państwa: jeśli mieszkacie w budynkach wielorodzinnych – sami weźcie sprawę we własne ręce. Sprawdźcie, czy są robione przeglądy, czy fachowcy odpowiedni robią te przeglądy – apelował. Jak podkreślał gość Nowa TV gaz jest sam z siebie energią doskonałą, ale w porównaniu z innymi mediami bardzo niebezpieczną, jeśli uwolni się na zewnątrz.

Po tragedii w Świebodzicach uruchomiono zbiórkę na rzecz poszkodowanych, w którą zaangażował się m.in. Caritas Polska. – Pieniądze też niewiele dadzą, poza tym, że człowiek znajdzie czas nad głową i ma co jeść. Kłopoty wynikają z trudności psychologicznych. Odpowiedź na to, jaką pomoc trzeba nieść, zależy od etapu po tragedii – zwracał uwagę Tomasz Kozłowski, psycholog. Jak dodał, potrzeby zmieniają się w miarę upływu czasu, najpierw trzeba zapewnić komuś dach nad głową, dopiero później przychodzi czas na rozmowę. Psycholog mówił, że osobom po podobnych przeżyciach jak to w Świebodzicach może grozić np. Zespół stresu pourazowego.

Czytaj także: Stracił część czoła. Były szef nie chce spłacić zadośćuczynienia

– Uważam, że bardzo dobre byłoby informowanie tych ludzi, zostawianie im karteczek: będzie się działo z tobą to i to, musisz się zgłosić po pomoc. To jest pewna niezapełniona luka w naszym systemie – podkreślał w programie „Super temat”.

Więcej na ten temat w czwartkowym „Super Expressie”.

(„Super temat”)

Andrzej Dobrucki

Tomasz Kozłowski

jarosław kulczycki

świebodzice

pomoc

katastrofa

gaz

super temat

wybuch

kamienica

Redakcja 24 godziny
date_range 13 kwietnia 2017 schedule 09:28