24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Po katastrofie w Świebodzicach: potrzebne przeglądy i sprawna pomoc psychologów

Eksperci w programie „Super temat”

– Zwracam się do Państwa: jeśli mieszkacie w budynkach wielorodzinnych – sami weźcie sprawę we własne ręce. Sprawdźcie, czy są robione przeglądy – apelował w programie „Super temat” w Nowa TV Andrzej Dobrucki, były inspektor nadzoru budowlanego. W wyniku sobotniego wybuchu gazu w kamienicy w Świebodzicach zginęło sześć osób.

W sobotę rano w Świebodzicach na Dolnym Śląsku najprawdopodobniej po wybuchu gazu zawaliła się kamienica. Sześć osób zginęło. Ci, którzy przeżyli, muszą się teraz zmierzyć z ogromną tragedią. O tym, czy niebezpiecznie jest mieszkać w starej kamienicy i jak radzić sobie z traumą rozmawiali w Nowa TV Andrzej Dobrucki, były inspektor nadzoru budowlanego i Tomasz Kozłowski, psycholog.

Przegląd to podstawa

Dobrucki podkreślił, że ze starymi budynkami jest podobnie jak z samochodami. Jeśli fachowiec przeprowadza przegląd i dopuszcza budynek do użytkowania, to nic nam nie grozi. Podkreślił, że za przeglądy instalacji w budynku karnie i majątkowo odpowiada jego właściciel. – Zwracam się do Państwa: jeśli mieszkacie w budynkach wielorodzinnych – sami weźcie sprawę we własne ręce. Sprawdźcie, czy są robione przeglądy, czy fachowcy odpowiedni robią te przeglądy – apelował. Jak podkreślał gość Nowa TV gaz jest sam z siebie energią doskonałą, ale w porównaniu z innymi mediami bardzo niebezpieczną, jeśli uwolni się na zewnątrz.

Po tragedii w Świebodzicach uruchomiono zbiórkę na rzecz poszkodowanych, w którą zaangażował się m.in. Caritas Polska. – Pieniądze też niewiele dadzą, poza tym, że człowiek znajdzie czas nad głową i ma co jeść. Kłopoty wynikają z trudności psychologicznych. Odpowiedź na to, jaką pomoc trzeba nieść, zależy od etapu po tragedii – zwracał uwagę Tomasz Kozłowski, psycholog. Jak dodał, potrzeby zmieniają się w miarę upływu czasu, najpierw trzeba zapewnić komuś dach nad głową, dopiero później przychodzi czas na rozmowę. Psycholog mówił, że osobom po podobnych przeżyciach jak to w Świebodzicach może grozić np. Zespół stresu pourazowego.

Czytaj także: Stracił część czoła. Były szef nie chce spłacić zadośćuczynienia

– Uważam, że bardzo dobre byłoby informowanie tych ludzi, zostawianie im karteczek: będzie się działo z tobą to i to, musisz się zgłosić po pomoc. To jest pewna niezapełniona luka w naszym systemie – podkreślał w programie „Super temat”.

Więcej na ten temat w czwartkowym „Super Expressie”.

(„Super temat”)

Andrzej Dobrucki

Tomasz Kozłowski

jarosław kulczycki

świebodzice

pomoc

katastrofa

gaz

super temat

wybuch

kamienica

Redakcja 24 godziny
date_range 13 kwietnia 2017 schedule 09:28

– Człowiek, który nie jest profesjonalnie przygotowany, nie jest w stanie zweryfikować treści umów – mówił w programie „Super temat” w Nowa TV Michał Wawrykiewicz. Adwokat, który komentował działalność firm lichwiarskich podkreślał, że lepiej wydać 100 zł na poradę prawnika, niż stracić oszczędności życia. Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, podkreślała, że „takie praktyki powinny być absolutnie zakazane”.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 09:52