24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

PO i PiS idą niemal łeb w łeb [SONDAŻ]

Badania przeprowadzono po wyborze szefa RE

Opozycja rośnie w siłę – wynika z sondażu, który został przeprowadzony przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Badanie wykonano w dniach 16-17 marca na próbie 1100 osób. W tym przypadku data jest jednak szczególnie ważna. Ankietowani wyrazili bowiem swoje preferencje polityczne na tydzień po wyborze Donalda Tuska na szefa RE. Polaka poparły wszystkie unijne kraje poza jednym – Polską.

Gdyby wybory odbyły się w połowie marca, politycy PiS znaleźliby się w znacznie mniej komfortowych warunkach i musieliby zapomnieć o parlamentarnej większości. Na partię rządzącą swój głos oddałoby 29 proc. ankietowanych. Tuż za nią uplasowała się Platforma Obywatelska z wynikiem 27 proc. Trzecie miejsce odnotowała Nowoczesna Ryszarda Petru, jej wynik to 9 proc.

Partia Kukiz'15 uplasowała się na czwartym miejscu z wynikiem 8 proc. Kolejne miejsca to: PSL (6 proc.), SLD (5 proc.) oraz partia Razem (5 proc.).

Czytaj także: Czy Polacy są zadowoleni z rządów PiS? [SONDAŻ]

Z zestawienia z sondażem sprzed miesiąca wynika, że PiS straciło 5 proc. poparcia. PO cieszy się zaś spektakularnym wzrostem o aż 10 proc. Z czego to wynika? - „Liczba respondentów popierających PiS jest prawie na tym samym poziomie co przed miesiącem. To wynika przede wszystkim ze zwiększonej mobilizacji elektoratu opozycji. Wskazuje na to także większa liczba deklaracji udziału w wyborach o ponad 4 procent” - tłumaczy w rozmowie z gazetą szef IBRiS Marcin Duma.

(rp.pl)


 

sejm

Donald Tusk

Platforma Obywatelska

rada europejska

sondaż

prawo i sprawiedliwość

Redakcja 24 godziny
date_range 20 marca 2017 schedule 21:00
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53