24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Płonął las wokół Czarnobyla. Władze: promieniowanie bez zmian

Nikt nie został ranny

Spłonęło 25 hektarów lasu w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. Pierwsze płomienie pojawiły się w czwartek po południu. Z pożarem walczyło ponad stu strażaków. Nikt nie został ranny.

Nad ranem udało się zmniejszyć obszar pożaru, który wybuchł na terenie nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu, z 25 do 8 hektarów. Sytuacja jest już opanowana, trwa dogaszanie pożaru. Z ogniem walczyło 125 strażaków, użyto także samolotu gaśniczego i śmiglowca.

Promieniowanie nie nasiliło się?

Przyczyną było zaprószenie ognia podczas prac przy budowie linii kolejowej. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i władze w Kijowie zapewniają, że pożar nie doprowadził do zwiększenia promieniowania.

Czytaj także: 31 lat po wybuchu w Czarnobylu

26 kwietnia 2017 r. minęło 31 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a chmura radioaktywna z uszkodzonego reaktora rozprzestrzeniła się po całej Europie. Ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób.

(„24 godziny”, SE.pl)

elektrownia atomowa

ukraina

pożar

czarnobyl

las

Redakcja 24 godziny
date_range 30 czerwca 2017 schedule 20:53