24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Planowaną cesarkę i poród naturalny można ze sobą porównać”

„Super temat” o sytuacji na porodówkach

– Konsekwencje, które niesie ze sobą poród siłami natury są dla kobiet dosyć poważne – mówił w Nowa TV dr n. med. Andrzej Barwijuk, ginekolog-położnik. – Ważne, żeby kobiety były przygotowane do porodu i wiedziały, jakie mają prawa – podkreślała z kolei Vanessa Grzybowska z Fundacji Dzielna Matka. „Super temat” przyjrzał się sytuacji kobiet na polskich porodówkach.

Do śmierci dziecka doszłokilka dni temu w Świebodzinie. O godz. 6. rano w środę 29 marca ciężarną kobietę do szpitala przywiózł mąż. Nic nie zapowiadało komplikacji, jednak po ok. 10 godzinach rodzenia, kobieta opadała w sił. Jej mąż kilka razy prosił ginekologa o cesarskie cięcie, ten jednak odmówił, twierdząc, że „jak się zachodzi w ciążę, to trzeba rodzić, a nie ciąć”. Po 14-godzinnym porodzie mały Miłosz, który przyszedł na świat, zmarł. Sprawą zajęła się prokuratura.

O tym, czy źle się dzieje na polskich porodówkach, rozmawiali w programie „Super temat” Vanessa Grzybowska z Fundacji Dzielna Matka i dr n. med. Andrzej Barwijuk, ginekolog-położnik.

Każdy przypadek jest inny

– W porównaniu z tym, co działo się 20 lat temu, na pewno dzieje się dobrze – ocenił lekarz i dodał, że wówczas marzenie o znieczuleniu zewnątrzoponowym było marzeniem ściętej głowy. – Zdanie położników, neonatologów, pediatrów jest najogólniej rzecz biorąc takie, że poród siłami natury jest dla dziecka lepszy, wywiązuje się jakaś więź między matką, a dzieckiem. To uczucie jest niewątpliwie wzniosłe dla matki i wiele innych aspektów natury medycznej ma tu zastosowanie. Z drugiej jednak strony, jako lekarz (…) wiem, że kobiety, które rodziły siłami natury znacznie szybciej doświadczą bardzo przykrych dolegliwości w okresie późniejszym takich jak nietrzymanie moczu czy brak satysfakcji z pożycia intymnego – wskazywał dr Andrzej Barwijuk. Lekarz przyznał przy tym, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo decyzja odnośnie do porodu powinna być decyzją matki i położnika.

Czytaj także: Szykują się cięcia na ginekologii i położnictwie

Z tym, że są różne opinie na temat cesarskiego cięcia, zgodziła się Vanessa Grzybowska z Fundacji Dzielna Matka. Jak dodała, jej zdaniem należy położyć większy nacisk na edukację, ponieważ kobiety wiedzę na temat porodu czerpią głównie z internetu. – Ważne, żeby kobiety były przygotowane do porodu i wiedziały, jakie mają prawa – podkreślała. – Czytałam, że ma być zwiększona szansa na podawanie znieczulenia zewnątrzoponowego, bo problemem było to, że NFZ wcześniej nie chciał za nie płacić – dodała Grzybowska.

Więcej na ten temat w czwartkowym „Super Expressie”.

( „Super temat”)

jarosław kulczycki

super temat

Redakcja 24 godziny
date_range 6 kwietnia 2017 schedule 09:32

– Człowiek, który nie jest profesjonalnie przygotowany, nie jest w stanie zweryfikować treści umów – mówił w programie „Super temat” w Nowa TV Michał Wawrykiewicz. Adwokat, który komentował działalność firm lichwiarskich podkreślał, że lepiej wydać 100 zł na poradę prawnika, niż stracić oszczędności życia. Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, podkreślała, że „takie praktyki powinny być absolutnie zakazane”.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 09:52