24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Planowaną cesarkę i poród naturalny można ze sobą porównać”

„Super temat” o sytuacji na porodówkach

– Konsekwencje, które niesie ze sobą poród siłami natury są dla kobiet dosyć poważne – mówił w Nowa TV dr n. med. Andrzej Barwijuk, ginekolog-położnik. – Ważne, żeby kobiety były przygotowane do porodu i wiedziały, jakie mają prawa – podkreślała z kolei Vanessa Grzybowska z Fundacji Dzielna Matka. „Super temat” przyjrzał się sytuacji kobiet na polskich porodówkach.

Do śmierci dziecka doszłokilka dni temu w Świebodzinie. O godz. 6. rano w środę 29 marca ciężarną kobietę do szpitala przywiózł mąż. Nic nie zapowiadało komplikacji, jednak po ok. 10 godzinach rodzenia, kobieta opadała w sił. Jej mąż kilka razy prosił ginekologa o cesarskie cięcie, ten jednak odmówił, twierdząc, że „jak się zachodzi w ciążę, to trzeba rodzić, a nie ciąć”. Po 14-godzinnym porodzie mały Miłosz, który przyszedł na świat, zmarł. Sprawą zajęła się prokuratura.

O tym, czy źle się dzieje na polskich porodówkach, rozmawiali w programie „Super temat” Vanessa Grzybowska z Fundacji Dzielna Matka i dr n. med. Andrzej Barwijuk, ginekolog-położnik.

Każdy przypadek jest inny

– W porównaniu z tym, co działo się 20 lat temu, na pewno dzieje się dobrze – ocenił lekarz i dodał, że wówczas marzenie o znieczuleniu zewnątrzoponowym było marzeniem ściętej głowy. – Zdanie położników, neonatologów, pediatrów jest najogólniej rzecz biorąc takie, że poród siłami natury jest dla dziecka lepszy, wywiązuje się jakaś więź między matką, a dzieckiem. To uczucie jest niewątpliwie wzniosłe dla matki i wiele innych aspektów natury medycznej ma tu zastosowanie. Z drugiej jednak strony, jako lekarz (…) wiem, że kobiety, które rodziły siłami natury znacznie szybciej doświadczą bardzo przykrych dolegliwości w okresie późniejszym takich jak nietrzymanie moczu czy brak satysfakcji z pożycia intymnego – wskazywał dr Andrzej Barwijuk. Lekarz przyznał przy tym, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo decyzja odnośnie do porodu powinna być decyzją matki i położnika.

Czytaj także: Szykują się cięcia na ginekologii i położnictwie

Z tym, że są różne opinie na temat cesarskiego cięcia, zgodziła się Vanessa Grzybowska z Fundacji Dzielna Matka. Jak dodała, jej zdaniem należy położyć większy nacisk na edukację, ponieważ kobiety wiedzę na temat porodu czerpią głównie z internetu. – Ważne, żeby kobiety były przygotowane do porodu i wiedziały, jakie mają prawa – podkreślała. – Czytałam, że ma być zwiększona szansa na podawanie znieczulenia zewnątrzoponowego, bo problemem było to, że NFZ wcześniej nie chciał za nie płacić – dodała Grzybowska.

Więcej na ten temat w czwartkowym „Super Expressie”.

( „Super temat”)

jarosław kulczycki

super temat

Redakcja 24 godziny
date_range 6 kwietnia 2017 schedule 09:32
Ryszard Kalisz: cały system zawiódł
Były szef MSWiA o działaniach po tragicznych nawałnicach

– Państwo PiS-owskie nie zdało egzaminu – tak Ryszard Kalisz komentował działania po gwałtownych nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę. W ocenie byłego szefa MSWiA „cały system zależny od najwyższej władzy politycznej zawiódł”. – To była nawałnica nieporównywalna z niczym innym, co mieliśmy w Polsce – dodał gość Jarosława Kulczyckiego na antenie Nowa TV.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 sierpnia 2017 schedule 09:05