24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Płacę minimalną czeka wzrost. O ile?

Najpierw trzeba dojść do porozumienia

2080 zł brutto – tyle w przyszłym roku ma wynosić płaca minimalna. To najmniejsza kwota, jaką powinni zarabiać Polacy. Rząd podnosi ją o 80 złotych. Związki zawodowe chciały więcej, pracodawcy liczyli na nieco mniej. To jeszcze nie decyzja, ale dopiero propozycja. Po konsultacjach wszystko może się zmienić.

O porozumienie może być trudno, bo zanim przepisy wejdą w życie najpierw musi się nimi zająć Rada Dialogu Społecznego. Zasiadają w niej m. in. związkowcy, którzy domagali zdecydowanie większych podwyżek.

„Solidarność” chciała do pensji minimalnej dodać 160 złotych, Związkowcy z OPZZ aż 220 złotych. Spór na linii rząd-pracownicy-pracodawcy dotyczy tez minimalnej stawki za godzinę pracy. Na dzień dzisiejszy to 13 złotych, od Nowego Roku ma być o 50 groszy więcej.

Czytaj także: 13 złotych za godzinę – praktyka czy fikcja?

Dla związkowców to zdecydowanie za mało, podkreślają, że pracodawcy często przepisy obchodzą, obciążając podwładnych różnymi opłatami np. za wynajem niezbędnego do pracy sprzętu. Dyskusja z pewnością będzie więc gorąca.

(„24 godziny”)

wynagrodzenie

opzz

solidarność

płaca minimalna

rząd

pensja

Redakcja 24 godziny
date_range 6 czerwca 2017 schedule 20:41
Gmina Czersk patrzy w niebo ze strachem i prosi o pomoc
Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej

Sytuacja w miejscowości Rytel (woj. pomorskie) jest tragiczna. W nocy z piątku na sobotę wiatr nad Polską miejscami zmienił się w trąbę powietrzną. Gmina Czersk odczuła jego przejście szczególnie mocno. Zerwane dachy, powalone drzewa, brak energii, kłopoty z dostawą wody – lista problemów jest długa, mieszkańcy próbują się z nimi uporać, aby jak najszybciej wrócić do normalnego życia.

Redakcja 24 godziny
date_range 14 sierpnia 2017 schedule 12:10