24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Płacę minimalną czeka wzrost. O ile?

Najpierw trzeba dojść do porozumienia

2080 zł brutto – tyle w przyszłym roku ma wynosić płaca minimalna. To najmniejsza kwota, jaką powinni zarabiać Polacy. Rząd podnosi ją o 80 złotych. Związki zawodowe chciały więcej, pracodawcy liczyli na nieco mniej. To jeszcze nie decyzja, ale dopiero propozycja. Po konsultacjach wszystko może się zmienić.

O porozumienie może być trudno, bo zanim przepisy wejdą w życie najpierw musi się nimi zająć Rada Dialogu Społecznego. Zasiadają w niej m. in. związkowcy, którzy domagali zdecydowanie większych podwyżek.

„Solidarność” chciała do pensji minimalnej dodać 160 złotych, Związkowcy z OPZZ aż 220 złotych. Spór na linii rząd-pracownicy-pracodawcy dotyczy tez minimalnej stawki za godzinę pracy. Na dzień dzisiejszy to 13 złotych, od Nowego Roku ma być o 50 groszy więcej.

Czytaj także: 13 złotych za godzinę – praktyka czy fikcja?

Dla związkowców to zdecydowanie za mało, podkreślają, że pracodawcy często przepisy obchodzą, obciążając podwładnych różnymi opłatami np. za wynajem niezbędnego do pracy sprzętu. Dyskusja z pewnością będzie więc gorąca.

(„24 godziny”)

wynagrodzenie

opzz

solidarność

płaca minimalna

rząd

pensja

Redakcja 24 godziny
date_range 6 czerwca 2017 schedule 20:41
„Nie toleruję konwencji przymusu i arogancji”
Zbigniew Hołdys w „Teraz ja!”

– Gdyby ktoś powiedział, że to jest impreza podwyższonego ryzyka, to ja bym się nie skrzywił, bo nie można przechodzić obok tego, że świat się zmienił, ludzie są agresywni i pojedynczy człowiek może się doprowadzić do hekatomby – mówił o tegorocznym Przystanku Woodstock Zbigniew Hołdys w programie „Teraz ja!” w Nowa TV. Gość Tomasza Sekielskiego dodał jednak, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który imprezę krytykuje, sam „zaprasza dramat”. Muzyk dodał, że nie lubi PiS-u, bo od zawsze „wk… go konwencja przymusu, arogancji, nie liczenia się z ludźmi”.

Redakcja 24 godziny
date_range 12 czerwca 2017 schedule 09:06