24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Piotr Bikont zginął w tragicznym wypadku

Miał 62 lata

Nie żyje Piotr Bikont – dziennikarz, reżyser, krytyk kulinarny i działacz opozycji w PRL. Był również znany jako współtwórca Europy na Widelcu – festiwalu jedzenia we Wrocławiu. Zginął w wypadku samochodowym. Miał 62 lata.

Piotr Bikont w PRL był działaczem opozycji, w latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników i pismem „Solidarność z Gdańskiem”. W stanie wojennym był internowany.

Bikont skończył łódzką filmówkę na kierunku reżyserskim. W końcówce lat 80. realizował filmy dokumentalne, które poświęcone były polskiej opozycji. Pisał także na łamach „Tygodnika Mazowsze” oraz kwartalnika „PULS”. w 1989 roku rozpoczął współpracę z „Gazetą Wyborczą” dla której pisał przez 12 lat.

Czytaj także: Profesor Zbigniew Brzeziński nie żyje

W kolejnych latach znany był głównie jako krytyk kulinarny – z Robertem Makłowiczem publikował w tygodniku „Wprost” oraz „Newsweek Polska”. Wspólnie wydali kilka przewodników kulinarnych.

W 2008 został odznaczony za działalność opozycyjną Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(„24 godziny”)

Piotr Bikont

dziennikarz

śmierć

wypadek

Redakcja 24 godziny
date_range 28 czerwca 2017 schedule 20:57
Zmarł Janusz Głowacki.
Miał 79 lat.

Janusz Głowacki był znanym dramaturgiem, prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych. Został nagrodzony prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. American Theatre Critics Association Award. O jego śmierci poinformowała żona, Olena Leonenko-Głowacka.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 sierpnia 2017 schedule 16:48