24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Pierwszomajowe demonstracje w Europie

W Paryżu doszło do zamieszek

Na Węgrzech okazywano poparcie dla Unii Europejskiej i protestowano przeciwko polityce Victora Orbana, która zdaniem części Węgrów, pcha ich kraj w stronę Rosji. We Francji natomiast dali o sobie znać przeciwnicy Marine Le Pen. W Paryżu doszło do zamieszek.

W Budapeszcie demonstrowało około pięć tysięcy osób. Uczestnicy nieśli flagi UE i skandowali hasła „Europa, nie Moskwa!” i „Należymy do Europy!”. Uczestnicy protestu przeszli ulicami centrum stolicy Węgier, m. in. przed ambasadą Rosji. Demonstrację zorganizował nowy polityczny ruch Momentum, który zapowiedział już udział w najbliższych wyborach do parlamentu za rok.

Z kolei w stolicy Francji, Paryżu, protestowano przeciwko kandydaturze Marine Le Pen. Manifestacja na Placu Republiki zorganizowała komunistyczna centrala związkowa w święto pracy. Doszło do zamieszek i starć z policją, w których brało udział około 150 osób. Zdemolowano sklepowe witryny, zniszczonych zostało kilka radiowozów. Policja zatrzymała kilkudziesięciu manifestantów. Kilku funkcjonariuszy zostało rannych, a jeden poważnie poparzony rzuconą butelką a z benzyną.

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja: zamieszki w dzielnicy imigrantów

Francja

zamieszki

Redakcja 24 godziny
date_range 2 maja 2017 schedule 20:21