24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Piątek trzynastego – są powody do strachu?

Pechowej daty nie boi się Adam Feder!

13 października 1307 roku król Francji Filip IV nałożył areszt na Templariuszy, których kłamliwie oskarżył o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Takie jest historyczne tło powstania chyba najbardziej powszechnego przesądu – wziął je pod lupę reporter „24 godzin” Adam Feder.

Strach przed trzynastym dniem miesiąca, który przypada w piątek, ma nawet swoją nazwę – to paraskewidekatriafobia. Niektórzy bowiem podchodzą do tego przesądu bardzo poważnie – natężenie pecha może przecież przekraczać tego dnia wszelkie normy! Niestety nie da się tego naukowo zmierzyć. Zapobiegawczo warto unikać czarnych kotów i luster.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy boją się liczby „13” w kalendarzu. We Włoszech szerokim łukiem obchodzi się siedemnastego w piątek, w Rumunii zaś – trzynasty we wtorek.

A jakie jest zdanie Polaków? Czy są przesądni? Adam Feder udał się na jeden z warszawskich bazarków, aby sprawdzić nastroje w narodzie.

(„24 godziny”)


 

adam feder

pech

przesądy

Redakcja 24 godziny
date_range 13 stycznia 2017 schedule 20:39
Sportowe aspiracje Ryszarda Czarneckiego
Zostanie szefem PKOl-u?

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości jest oficjalnym kandydatem na stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Kandydatura Czarneckiego została zgłoszona przez działaczy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Decyzja zapadnie już 22 kwietnia. Tymczasem ambicjom polityka partii rządzącej przyjrzał się reporter „24 godzin” Adam Feder.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 marca 2017 schedule 13:34