24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Petersburg w żałobie po zamachu w metrze

Czy Polska jest bezpieczna?

Dobę po zamachu w petersburskim tunelu metra miasto wciąż jest niespokojne. W szpitalach zmarły kolejne cztery osoby, przez co liczba ofiar ataku to już nie 10, a 14. Wiadomo już, kto dokonał zamachu – to Rosjanin kirgiskiego pochodzenia, 23-letni Akbarżon Dżaliłow, który miał wysadzić się w powietrze. Podobno był pod silnym wpływem islamskiego fundamentalizmu.

– To zdecydowanie nosi znamiona akcji inspirowanej przez grupę terrorystyczną. Odpowiedzialność może spaść na Państwo Islamskie lub odłamy Al-Kaidy, wcześniej grożące Rosji – uważa Sajjan Gohel, ekspert ds. bezpieczeństwa, Asia-Pacific Foundation.

Za rosyjskie zaangażowanie w Syrii i walkę z Państwem Islamskim dżihadyści od wielu miesięcy grozili Rosjanom, zwłaszcza na muzułmańskim Kaukazie, gdzie udało im się przeprowadzić kilka mniejszych zamachów.

Tylko w ciągu ostatniego roku islamscy terroryści wielokrotnie atakowali w Europie Zachodniej. Francją wstrząsnął w tym czasie zamach w Nicei. Belgią – na lotnisku w Brukseli. W Niemczech dochodziło do kilku ataków, na czele z tym w Berlinie, gdy zginął polski kierowca TIR-a. Wreszcie w Londynie, gdzie zmarło pięć osób. W wielu z tych krajów siatki terrorystyczne udało się rozbić.

Eksperci potwierdzają, że zagrożenie islamskim terroryzmem w Polsce nie jest duże, ale jednocześnie przestrzegają, by być czujnym. W marcu ABW zainteresowała się czeczeńskim uchodźcą z rosyjskim paszportem, Kyuriem A. podejrzanym o walkę po stronie dżihadystów w Syrii.

Czytaj także: Wybuch w rosyjskim metrze. Są ofiary śmiertelne

Służby podejrzewają, że dla Państwa Islamskiego walczyło w ostatnich latach co najmniej kilka osób posiadających polskie obywatelstwo. Ale na razie nie widać zagrożenia.

Na wszelki wypadek instytucje takie jak stołeczne metro śledzą każde potencjalne zagrożenie. – Codziennie dostajemy kilka telefonów o pozostawionym bagażu. Każde z takich zgłoszeń jest traktowane ze starannością i poważnie – zapewnia Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

(„24 godziny”)


 

ofiary

bomba

atak

terroryzm

petersburg

metro

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 4 kwietnia 2017 schedule 21:31