24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Paweł K. usłyszał zarzut zabójstwa Iwony Cygan

Sąd przedłużył areszt

Przez 19 lat nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, kto zabił Iwonę Cygan. Nie było zeznań, a dowody były słabe. Policjanci z krakowskiego archiwum X wytropili, zatrzymali i sprowadzili z Austrii do Polski 43-letniego Pawła K, pseudonim „młody klapa”. To właśnie on usłyszał w środę zarzut zabójstwa.

Zarzuty dotyczą głośnego morderstwa z 1998 r., w sprawie którego śledztwo było wielokrotnie umarzane. Mężczyzna ma za sobą rozprawę przed austriackim sądem, podczas której nie przyznał się do winy. Po postawieniu zarzutów prokuratura złożyła do sądu wniosek o areszt dla podejrzanego.

Sprawa zabójstwa Iwony Cygan ze Szczucina jest badana ponownie. Do uduszenia 17-latki doszło blisko 19 lat temu. Zaraz po brutalnym zabójstwie nie udało się jednak ustalić sprawcy, a śledztwo umorzono z braku dowodów. Sprawa wróciła dzięki tzw. archiwum X, czyli zamiejscowemu wydziałowi Prokuratury Krajowej w Krakowie, którzy wraz z policjantami ze specjalnej jednostki policji, zajmują się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat.

Czytaj także: Podejrzany o morderstwo Iwony Cygan jest już w Polsce

Paweł K. w maju wrócił do Polski z Austrii na mocy ekstradycji. Mężczyzna został zatrzymany w styczniu przez organy ścigania w Austrii, a 14 lutego Sąd Krajowy w Wiedniu uwzględnił wniosek o jego ekstradycję. Paweł K. miał zadać Iwonie Cygan ciosy twardym narzędziem, a następnie wywieźć dziewczynę w okolice wałów przeciwpowodziowych w Łęce Szczucińskiej, gdzie zabił ją poprzez brutalne krępowanie.

(„24 godziny”, tvn24.pl, SE.pl)

zabójstwo

archiwum x

areszt

iwona cygan

sąd

paweł k.

morderstwo

Redakcja 24 godziny
date_range 17 maja 2017 schedule 21:18