24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Patrzymy bardzo podejrzliwie na kobiety, które ujawniają przemoc”

W „Tu i teraz” o bagatelizowaniu rodzinnych dramatów

Do internetu trafiło nagranie przerażającej kłótni małżeńskiej radnego z Bydgoszczy Rafała Piaseckiego z żoną Karoliną – która opublikowała jej zapis w internecie. Wiele naszych klientek czuje się na sali sądowej jak oskarżone, nie jak ofiary – stwierdziła w programie „Tu i teraz” założycielka Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska. – Są kobiety, które po prostu zostały zabite przez swoich oprawców. Co wymiar sprawiedliwości ma do zaproponowania? No nic tak naprawdę – oceniła Wanda Nowicka z fundacji Równość i Nowoczesność.

– Na pewno nie jest to nic incydentalnego, nic przypadkowego, co się zdarza raz na jakiś czas – powiedziała Wanda Nowicka. W jej ocenie, kobietom często brak wiary, że mogą uzyskać jakąś realną pomoc. – Inne próbowały, były na policji, ale okazało się, że ich sprawa nie została potraktowana w należyty sposób – dodała Nowicka, która podkreśliła, że dramaty kobiet bywają traktowane jako sprawy rodzinne w które nie należy ingerować.

Czytaj także: Przerażające nagranie kłótni Rafała Piaseckiego z żoną

Statystyki mówią, że jedna na trzy kobiety w Europie doznała przemocy. – Są kraje, gdzie skala tego zjawiska jest znacznie wyższa. Jeśli chodzi o statystyki, w wielu krajach na pewno często bywają zaniżane – stwierdziła założycielka Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska. Jako przykład podała nasz kraj, gdzie w ramach przedstawienia skali przemocy przedstawia się dane związane z procedurą Niebieskiej Karty.

Czytaj także: Katowane dzieci. „To zawsze łamie serce każdemu”

– Ciągle niestety przemoc w rodzinie, przemoc wobec kobiet, przemoc seksualna są lekceważone. Patrzymy bardzo podejrzliwie na kobiety, które decydują się ten fakt ujawniać – oceniła Nowakowska.

(„Tu i teraz”)

niebieska karta

policja

rafał piasecki

znęcanie

przemoc

marek czyż

Redakcja 24 godziny
date_range 19 kwietnia 2017 schedule 09:00