24h online
Parlament chce odwołania prezydent Korei źródło: wikipedia

Parlament chce odwołania prezydent Korei

Po kilku tygodniach protestów

To początek końca prezydent Korei Południowej. Parlament większością głosów zdecydował o odsunięciu od władzy prezydent Park Geun-hye. Teraz sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie zdecydują czy były rzeczywiste podstawy do wszczęcia procedury. Jeśli 6 z 9 sędziów podzieli zdanie parlamentu to prezydent Korei odejdzie z urzędu. Jej ustąpienia domagała się nie tylko opozycja, ale i dziesiątki tysięcy Koreańczyków, którzy od sześciu tygodni w każdą sobotę protestowali na ulicach Seulu.

Prezydent zarzuca się przede wszystkim, że jej bliska przyjaciółka miała dostęp do tajnych dokumentów państwowych i redagowała przemówienia głowy państwa. Kobiecie zarzuca się też próbę wyłudzenia pieniędzy od południowokoreańskich koncernów. Niewykluczone, że w skandal korupcyjny zamieszana jest też sama Park Geun-hye.

(„24 godziny”)

24 godziny

program informacyjny

protesty

korea

dymisja

prezydent

Redakcja 24 godziny
date_range 9 grudnia 2016 schedule 13:10
Prezydent napisał do MON. Resort odpowiada
Pytania o attaché obrony i dowództwo w Elblągu

Andrzej Duda wystosował listy, w których prosi o wyjaśnienia ws. „podjęcia stosownych działań” dotyczących obsady stanowisk attaché obrony m.in. USA i Wielkiej Brytanii, a także informacji na temat postępów w tworzeniu wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu. Według dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta, oba pisma wysłano do MON w czwartek. Resort odpowiedział na korespondencję w poniedziałek.

Redakcja 24 godziny
date_range 21 marca 2017 schedule 12:55