24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Para prezydencka ponownie spoczęła na Wawelu

Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich

Drugi pogrzeb tragicznie zmarłej pary prezydenckiej odbył się w piątek w Krakowie. Wcześniej ciała Lecha i Marii Kaczyńskich zostały ekshumowane i poddane badaniom w związku z toczącym się śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej.

Do ekshumacji byłego prezydenta i pierwszej damy doszło w nocy z 14 na 15 listopada. Następnie szczątki przebadano i pobrano próbki do dalszych. Znane są wstępne wyniki sekcji zwłok i DNA, na podstawie których stwierdzono, że ciała Marii i Lecha Kaczyńskich mają tego samego typu obrażenia, wskazujące na urazy wielonarządowe, jakie zwykle powstają w trakcie katastrof komunikacyjnych.

Pogrzeb pary prezydenckiej rozpoczął się na Wawelu o godz. 19.00. W uroczystości o charakterze prywatnym wzięło udział 50 osób, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Koncelebrował ją kardynał Stanisław Dziwisz.

Nowy sarkofag

Trumny złożone zostały w nowym sarkofagu. Został on zbudowany z innego materiału, jest krótszy i wyższy od poprzedniego, który został uszkodzony. Pojawiły się na nim także godło i daty urodzin oraz śmierci Kaczyńskich.

(se.pl, „24 godziny”)

 

 

maria kaczyńska

katastrofa smoleńska

polska

pogrzeb

lech kaczyński

Redakcja 24 godziny
date_range 18 listopada 2016 schedule 21:02