24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Pan Maciej nie odpuścił - walczy o życie

Lek jest refundowany tylko dla wybranych

Ma w sobie ogromną wolę walki i plany na przyszłość. 32-latek chory na raka wątroby zbiera pieniądze na herceptynę, lek, ratujący życie. Ministrostwo Zdrowia do kuracji nie dopłaca, bo zgodnie z wytycznymi, za darmo preparat przyjmować mogą tylko...chorzy na inny rodzaj nowotworu. Niestety fundacje zrzeszające pacjentów, alarmują, że w Polsce dostęp do leków onkologicznych jest ograniczony, a pacjentów skazuje się na przedwczesną śmierć.

- Człowiek nie dopuszcza do siebie myśli, że po miesiącu może być koniec, przecież ma się plany marzenia. Chcę wychować córkę, zapewnić jej byt. No i te góry ukochane, jeszcze nie mieliśmy okazji się wybrać – mówi Maciej Dyba, u którego lekarze zdiagnozowali raka wątroby. Choć onkolodzy nie dawali mu szans i odsyłali do hospicjum, on postanowił, że o życie będzie walczył. Jedynym ratunkiem jest drogi lek, herceptyna. Mężczyzna na leczenie potrzebuje ponad dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

W przypadku schorzenia pana Macieja – nierefundowany. Herceptyną leczy się głównie kobiety cierpiące na nowotwór piersi i jajnika. Niekiedy stosuje się ją także w przypadku raka błony śluzowej macicy, żołądka i wątroby. Ale pacjenci z tym schorzeniem - tak jak pan Maciej - nie są objęci programem ministerstwa.

Sytuacja pacjentów onkologicznych nie napawa optymizmem. Z 30 najczęściej stosowanych w Europie preparatów onkologicznych tylko dwa są w Polsce darmowe. 12 jest nierefundowanych, a w przypadku 16 - to ministerstwo zdrowia decyduje, czy pacjent może skorzystać z programu lekowego. - Trudno nam zrozumieć, ze nasi pacjenci nie maja dostępu, czy to oznacza, że znaleźli się po złej stronie w Europie. Leczenie onkologiczne w stu procentach finansowane jest w Szwajcarii, Francji i Niemczech. Polscy pacjenci z zazdrością patrzą na swoich zachodnich sąsiadów i mają nadzieję, że sytuacja wkrótce się zmieni. Bo dla nich każdy dzień jest na wagę złota – mówi Wojciech Wiśniewski z fundacji Alivia.

zdrowie

choroba

refundacja

leki

Redakcja 24 godziny
date_range 9 listopada 2016 schedule 20:10
W Polsce zabraknie pielęgniarek
Nawet 80 tysięcy

Z danych Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że za niecałe pięć lat, aż 80 tysięcy pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Niestety obecnie są marne szanse, żeby te braki uzupełnić. Do pracy zniechęcają przede wszystkim niskie zarobki.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 maja 2017 schedule 20:19