24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Pan Maciej nie odpuścił - walczy o życie

Lek jest refundowany tylko dla wybranych

Ma w sobie ogromną wolę walki i plany na przyszłość. 32-latek chory na raka wątroby zbiera pieniądze na herceptynę, lek, ratujący życie. Ministrostwo Zdrowia do kuracji nie dopłaca, bo zgodnie z wytycznymi, za darmo preparat przyjmować mogą tylko...chorzy na inny rodzaj nowotworu. Niestety fundacje zrzeszające pacjentów, alarmują, że w Polsce dostęp do leków onkologicznych jest ograniczony, a pacjentów skazuje się na przedwczesną śmierć.

- Człowiek nie dopuszcza do siebie myśli, że po miesiącu może być koniec, przecież ma się plany marzenia. Chcę wychować córkę, zapewnić jej byt. No i te góry ukochane, jeszcze nie mieliśmy okazji się wybrać – mówi Maciej Dyba, u którego lekarze zdiagnozowali raka wątroby. Choć onkolodzy nie dawali mu szans i odsyłali do hospicjum, on postanowił, że o życie będzie walczył. Jedynym ratunkiem jest drogi lek, herceptyna. Mężczyzna na leczenie potrzebuje ponad dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

W przypadku schorzenia pana Macieja – nierefundowany. Herceptyną leczy się głównie kobiety cierpiące na nowotwór piersi i jajnika. Niekiedy stosuje się ją także w przypadku raka błony śluzowej macicy, żołądka i wątroby. Ale pacjenci z tym schorzeniem - tak jak pan Maciej - nie są objęci programem ministerstwa.

Sytuacja pacjentów onkologicznych nie napawa optymizmem. Z 30 najczęściej stosowanych w Europie preparatów onkologicznych tylko dwa są w Polsce darmowe. 12 jest nierefundowanych, a w przypadku 16 - to ministerstwo zdrowia decyduje, czy pacjent może skorzystać z programu lekowego. - Trudno nam zrozumieć, ze nasi pacjenci nie maja dostępu, czy to oznacza, że znaleźli się po złej stronie w Europie. Leczenie onkologiczne w stu procentach finansowane jest w Szwajcarii, Francji i Niemczech. Polscy pacjenci z zazdrością patrzą na swoich zachodnich sąsiadów i mają nadzieję, że sytuacja wkrótce się zmieni. Bo dla nich każdy dzień jest na wagę złota – mówi Wojciech Wiśniewski z fundacji Alivia.

zdrowie

choroba

refundacja

leki

Redakcja 24 godziny
date_range 9 listopada 2016 schedule 20:10